Unie svobody bude dál jednat o koaliční vládě

Unie svobody-DEU bude dál jednat o společné vládě s ČSSD. Republikový výbor strany se na tom shodl všemi hlasy a pověřil dalšími vyjednáváními předsednictvo. Usnesení obsahuje i jména unionistů, které by strana ráda viděla v ministerských křeslech. Podle Karla Kühnla je na seznamu on, Hana Marvanová, Ivan Pilip, Robert Kolář, Vladimír Mlynář, František Pelc, Pavel Pešek, Pavel Němec, Petr Mareš a Ivan Vyskočil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

C. Svoboda a H. Marvanová | Foto: Stanislav Peška

Předsedkyně strany Marvanová předpokládá, že se program vlády podaří sestavit do konce týdne. Na příští pondělí proto plánuje další jednání zhruba třicetičlenného republikového výboru.

Na vyjednávacím stole představitelů ČSSD a Koalice zůstávají ještě tři sporná témata společného vládního programu.

Podle předsedkyně Unie Svobody Hany Marvanové její strana trvá hlavně na tom, aby se v programovém prohlášení našlo řešení deficitu schodku financí. "Zatím v tom návrhu není dostatečně vyřešeno to, aby Česká republika vyřešila poměrně rychle odstranila tu hrozící zadluženost a naopak se obrátil ten trend, aby zadluženost se zlepšovala." Dalšími otevřenými otázkami zůstávají majetková přiznání a plošné přídavky na děti.

Jejich snahu o případné sestavení vládní koalice sice sleduje, ale zatím příliš nechce komentovat předseda ODS Václav Klaus: "Já myslím, že to je zcela v režii těch tří stran, které usilují o to vytvořit vládní koalici 101, a já necítím sebemenší potřebu ho kometovat tak či onak a tak myslím, že to je jejich dielo , abych řekl tuto slavnou frázi."

Sociálním demokratům a Koalici se podle předsedy poslaneckého klubu KSČM Vojtěcha Filipa zřejmě nakonec podaří společnou vládu sestavit. Jejich současná vyjednávání a snahy o obsazení ministerských křesel ale Filip pro Radiožurnál zároveň označil jako programový ústup ČSSD:

"Zatím, když si čtu ta jména, tak někdy personální ústup sociální demokracie z těch střetů, které jsme zažili v minulosti. Pro KSČM je to trošku varovný signál, vzhledem k tomu, že bude opět mezera mezi volebním programem ČSSD a vládním programem."

Podle šéfa poslaneckého klubu KSČM by mohla počítat s podporou komunistů ve sněmovně při vyslovení důvěry novému kabinetu jen jednobarevná sociálně-demokratická vláda. Případné vládní koalici ČSSD s KDU-ČSL a Unií svobody-DEU ale komunisté nedůvěřují. Zvažují jen, jestli budou ve sněmovně proti nebo se hlasování zdrží.

Markéta Kaclová, Jitka Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme