Unie svobody není ve Čtyřkoalici spokojena

Víkendové republikové shromáždění Unie svobody v Hradci Králové schválilo seznam 14 kandidátů na křesla ministrů stínové vlády Čtyřkoalice. Zároveň podpořilo lídra tohoto uskupení Cyrila Svobodu, kterému seznam vybraných osobností předloží.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Delegáti vzali na vědomí lednovou dohodu Čtyřkoalice ze Žďáru nad Sázavou, kterou považují za jediné možné východisko z dané situace. V případě, že by sjezd odmítl výsledek žďárského jednání, byl předseda unionistů Karel Kühnl ochoten dát k dispozici svoji funkci. Vrcholné shromáždění Unie svobody se také shodlo na tom, že Čtyřkoalice má šanci vyhrát příští parlamentní volby jako koalice politických stran, která zahrnuje proud liberální, konzervativní a křesťanskodemokratický.

Unie svobody chce získat ve čtyřkoaliční stínové vládě především ty rezorty, které odpovídají jejím programovým prioritám. Usiluje proto o posty stínových ministrů financí, školství, spravedlnosti, práce a sociálních věcí a zahraničí. Místopředsedkyně unionistů Hana Marvanová považuje tyto resorty za klíčové.

V rámci nedělního jednání se představili kandidáti nominovaní na stínové ministry ve čtyřkoaliční vládě. Podle Karla Kühnla se nominace řídila dvěma základními kritérii: orientací v daném rezortu a schopností vést politickou kampaň. Kandidátů je 14 proto, že se domnívali, že je správné nechat určitý prostor pro jednání.

Resort financí v alternativním kabinetu by se podle Ivana Pilipa měl soustředit na tři nejdůležitější problémy: Především je to zastavení vývoje zadlužování země a zprůhlednění veřejných financí, zadruhé zastavení pomoci neefektivním nestátním podnikům, jejich skutečná restrukturalizace, dokončení privatizace a liberalizace těch trhů, kde se tak ještě nestalo. Zatřetí je to pak hluboká reforma daňového a sociálního systému a s ní související urychlení opravdového růstu ekonomiky a zvýšení počtu pracovních příležitostí pro ty, kteří opravdu pracovat chtějí.

Počet přechodných ustanovení v dohodách o vstupu České republiky do Evropské unie by se měl podle šéfa Unie svobody Karla Kühnla výrazně omezit. Prohlásil to v projevu, kterým představil program, se kterým se uchází o funkci ministra zahraničí ve stínové vládě Čtyřkoalice. Podle Kühnla naše plnohodnotné členství v evropském společenství znamená respektování 4 základních svobod - pohybu zboží, osob, kapitálu a služeb. Cílem Unie svobody je vyjednat vstup do Unie bez jakýchkoli přechodných období, což podle Kühnla jedině umožní hlavně mladým lidem uplatnit své schopnosti jako plnohodnotní občané EU.

Rezort spravedlnosti by se měl podle Hany Marvanové soustředit na zjednodušení právního systému: schválení základních kodexů jako trestní zákon, procesní předpisy a občanský zákoník, který je srovnatelný s těmi v Evropské unii. Takzvaná legislativní smršť vlády přinesla podle ní do české legislativy řadu zbytečných ustanovení, která nesmyslně obtěžují občany. Proto by se podle ní měl celý právní systém zjednodušit.

Ve čtyřkoaliční stínové vládě obsadí Unie svobody celkem 7 křesel. Proto republikové shromáždění schválilo 14 kandidátů, ze kterých si lídr Čtyřkoalice Cyril Svoboda vybere sedm osob do svého týmu.

Jediným nestraníkem na seznamu kandidátů do čtyřkoaliční stínové vlády je bývalý ministr zahraničí a senátor Josef Zieleniec. Unionisté chtějí lídrovi čtyřkoalice Cyrilovi Svobodovi vedle svého předsedy Kühnla dále nabídnout tři ze ze svých čtyř místopředsedů a některé své zákonodárce. Na seznamu jsou i poslanci Petr Matějů, Stanislav Volák, Václav Krása, Pavel Pešek a Pavel Němec. Mezi navrženými jsou také senátor Robert Kolář, pražská zastupitelka Ivana Bursíková a ředitel Správy chráněných krajinných oblastí František Pelc.

Delegáti republikového shromáždění Unie svobody v Hradci Králové v sobotu kritizovali skutečnost, že strana ztrácí v rámci Čtyřkoalice příliš mnoho pozic. Poukazovali při tom na fakt, že KDU-ČSL naopak získala funkce předsedy Senátu, krajských hejtmanů a také lídra Čtyřkoalice. Neúspěšná kandidatura Karla Kühnla do čela uskupení ale může podle místopředsedkyně Hany Marvanové přinést Unii svobody prospěch.

Po nedělní vzrušené debatě delegáti schválili dohodu ze Žďáru nad Sázavou. Právě na jejím základě nezískali post lídra, ale mají mít sedm křesel ve stínové vládě. Podle 1. místopředsedy unionistů Vladimíra Mlynáře tak byla uzavřena nejbolavější kapitola poslední doby a Unie svobody je nyní připravena jít do voleb jakou součást 4koalice.

Na sjezdu unionistů vystoupili i představitelé dalších stran Čtyřkoalice. Podle šéfa KDU-ČSL Jana Kasala by subjekty Čtyřkoalice měly začít vážně diskutovat o postupné integraci na základě principů Evropské lidové strany. Předseda lidovců přitom upozornil na některá rizika, spjatá s tímto procesem, ale zdůraznil, že čtyřkoaliční strany více věcí spojuje, než rozděluje. Lídr Čtyřkoalice Cyril Svoboda připomněl, že uskupení zahrnuje křesťanskodemokratický a liberální proud. Dodal, že stínová vláda Čtyřkoalice musí být silným týmem, a proto se jejím členem nestane nikdo jen pro své stranické zásluhy.

Místopředsedové Unie svobody odmítli myšlenku integrace Čtyřkoalice v jednu politickou stranu. Přestože počítají s vytvořením společného senátního i poslaneckého klubu, chtějí zachovat svébytnost Unie. Na republikovém shromáždění se na tom shodli Vladimír Mlynář, Hana Marvanová i Petr Mareš. Podle předsedy unionistů Karla Kühnla do parlamentních voleb v roce 2002 půjde toto uskupení zcela určitě jako koalice čtyř stran.

Příprava parlamentních voleb v roce 2002 je současným nejdůležitějším úkolem Čtyřkoalice. Podle místopředsedkyně Hany Marvanové unionisté schválili devět konkrétních kroků, které jsou nezbytnou podmínkou volebního vítězství čtyřkoalice. Patří mezi ně sestavení stínové vlády, společného senátního klubu, představení společného programu a co nejrychlejší zahájení volební kampaně.

Unie svobody na své republikové zasedání v Hradci Králové nepozvala (stejně jako minule) Občanskou demokratickou stranu. Podle místopředsedy ODS Miroslava Macka to však neznamená, že by byla ohrožena spolupráce obou pravicových stran. Jak řekl, bylo by malicherné, aby se kvůli nepozvaní politici uráželi.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme