Unie trvá na demisi celé vlády, prezidenta žádá o podporu

Unie svobody žádá prezidenta Václava Klause o ujištění, že po případném pádu Grossovy vlády pověří sestavením kabinetu opět zástupce nejsilnější parlamentní strany, tedy ČSSD. Po dnešním jednání vedení US-DEU to řekl předseda unie Pavel Němec. Dovede si představit obnovu dosavadní koalice v čele s jiným premiérem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Němec a František Pelc

Pavel Němec a František Pelc | Foto: Stanislav Peška

Už pátek se vedení US-DEU shodlo, že nejlepším řešením je demise celé vlády. Pokud tak kabinet neučiní, unionističtí ministři z ní odejdou. Svůj postoj unionisté nezměnili ani po dnešní schůzce s vedením ČSSD.

Ministři za US-DEU přednesou požadavek na demisi vlády ve středu na pravidelném jednání kabinetu. Výsledek hlasování o demisi podle Němce závisí i na tom, jak prezident Klaus naloží s dnešním apelem unionistů.

"Unie svobody se obrací na prezidenta republiky, aby podpořil úsilí Unie svobody o demisi celé vlády ujištěním, že pověří sestavením nové vlády představitele nejsilnější politické strany v Poslanecké sněmovně," prohlásil před novináři Němec.

Němec dal také najevo, že si dovede představit obnovení dosavadní koalice. Z jeho slov vyplynulo, že US-DEU by byla ochotna být ve vládě s ČSSD a KDU-ČSL, kterou by vedl někdo jiný než Gross. "Tuto možnost jsme nikdy nevyloučili," řekl a dodal, že takto složený kabinet je stále tou nejlepší možností.

Šéf unionistů ale neřekl, co strana udělá, když ve středu se svou žádostí na demisi celé vlády neuspěje. Nevyjádřil se ani k tomu, zda by pak US-DEU setrvala v kabinetu do parlamentního hlasování o důvěře, které slíbil prezidentovi Stanislav Gross.

Po pátečním hlasování o nedůvěře vládě, který Grossův kabinet přestál jen díky toleranci poslanců KSČM, rezignoval na ministerskou funkci Vladimír Mlynář. Z osmnáctičlenném kabinetu odešli také tři lidovci, dalších několik ministrů o demisi uvažuje, pokud by se vláda opírala o KSČM. Prezident zatím demise nepřijal a vyčkává, zda nepřibudou další.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme