Unie výrobců lihovin ujišťuje zákazníky, že i lahve se starými kolky jsou bezpečné

Čtyři dny od odvolání prohibice vytahují výrobci a prodejci ze skladů starší kořalku a chystají se na trh dodat novou, zatímco politici řeší, jak do budoucna zabránit opakování metanolové aféry. Ministerstvo zdravotnictví uvažuje o zákazu stánkového prodeje nebo o zvýšení spotřební daně, ministerstvo zemědělství chce sjednocení kontroly pod jednu střechu. Zákazníci ale, zdá se, nakupují alkoholické nápoje bez obav.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alkohol (ilustrační foto)

Alkohol (ilustrační foto) | Foto: Standa Soukup

„Zatím nemáme z trhu zprávy takového charakteru, že by spotřebitelé nekupovali lihoviny opatřené starými kolky. A myslím si, že kampaň bude z naší strany ještě zesilovat, abychom vysvětlili, že lihoviny se starými kolky jsou stejně bezpečné jako lihoviny, které budou opatřeny kolky novými,“ upřesňuje výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin Vladimír Steiner.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin Vladimír Steiner ujišťuje, že lihoviny se starými kolky jsou bezpečné

Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 navrhnul, aby obchodníkům, kteří nedokáží včas doložit původ alkoholu ze skladů, kompenzoval stát už zaplacenou spotřební daň kreditem na daň z příjmů.

„Obchodníci mají 60 dnů na to, aby prokázali původ. Pokud mají jako zákazníky členy Unie výrobců lihovin, tak nebudou muset nic vylévat, protože původ budou moci prokázat. Pokud to koupili od někoho jiného, tak za ně mluvit nemohu,“ říká Steiner.

Šéf resortu zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09 má zase představu, že by se měla zvýšit daň na lihoviny o dvacet procent. Podle Steinera by tak ale stát stejně nevybral na daních víc.

V zahraničí jsou vůči českým lihovinám stále zdrženliví

„Lidé by pragmaticky začali nakupovat lihoviny v cizině, protože v současné době při přepočtu na euro je u nás spotřební daň na jeden litr alkoholu 11,4 euro, na Slovensku je 10,8, v Rakousku je 10 a v Maďarsku 10,1,“ vysvětluje.

Navzdory konci prohibice v České republice Rusko kromě zákazu dovozu českých lihovin zamezilo prodeji všech letošních destilátů. Vyjednávání ve snaze přesvědčit místní orgány o zdravotní nezávadnosti českého alkoholu probíhají také v dalších zemích.

„V současné době máme problém se Slovenskem, protože Slovensko zakázalo dovoz a prodej českých lihovin a naši členové dodávají na slovenský trh mezi 15 až 20 procenty celkové produkce. To znamená, tam by byl ten výpadek pro naše členy určitě velice citelný,“ upozorňuje Steiner.

Policisté v souvislosti s metanolovou kauzou obvinili v minulých dnech dva lidi z Moravskoslezského kraje z obecného ohrožení. Za to, že úmyslně namíchali otrávenou směs a přes distributora alkoholu ze Zlína ji uvedli do oběhu, jim hrozí 12 až 20 let vězení, případně i výjimečný trest.

Tomáš Pavlíček, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme