Unijní poslanecký klub opouští Bielesz i Vrbík

Poslanecký klub vládní Unie svobody- DEU se rozpadá. Poslanci Marian Bielesz a Tomáš Vrbík oznámili, že tuto frakci koncem týdne opustí. Nechtějí, aby unionisté zůstali součástí vládní koalice s ČSSD a KDU-ČSL. Podle dostupných informací by mohli být nezařazenými poslanci, mají ale zájem o přestup do opoziční ODS. Ještě předtím zástupci současné koalice ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody potvrdili snahu najít společné řešení, jak ven z politické krize po chystané demisi vlády, a to bez podpory komunistů. Na dnešní schůzce se lídři ČSSD, KDU- ČSL a US-DEU shodli, že nyní je ale "na tahu" prezident Václav Klaus, který pověří některého politika podle vlastního uvážení sestavením nové vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marian Bielesz | Foto: Poslanecká sněmovna

Poslanecký klub vládní Unie svobody- DEU se rozpadá. Poslanec Marian Bielesz frakci opustí koncem týdne. Jeho kolega Tomáš Vrbík to zřejmě udělá také, pokud unie zůstane součástí vládní koalice se sociálními demokraty a lidovci. Řekl to předseda unionistů Pavel Němec. Pokud z něj oba vystoupí, pak by vládní koalice přišla ve sněmovně o křehkou většinu 101 hlasu.

Vrbíkovi zatím unionističtí poslanci neakceptovali podmínku, že Unie svobody nemá zůstat součástí vládní koalice s ČSSD a lidovci. Radiožurnálu k tomu Vrbík upřesnil. "Jsem přesvědčen, že to je řešení, které by nevedlo ke vzniku stabilní vlády a myslím, že by bylo vhodné, aby klub býval deklaroval, že vznik takovéto koalice nemá smysl podporovat, protože by to nevedlo k tomu, aby zde fungovala dobrá funkční vláda, aby zde byl prostor pro prosazování těch základních principů programu Unie svobody."

Podle předsedy unionistů Pavla Němce s nimi stejně bude třeba dál jednat o tom, aby kabinet podpořili. "Samozřejmě každé hlasování v poslanecké sněmovně, tedy i vyslovení důvěry vlády, může být předmětem jednání i s těmito dvěma poslanci."

Zánikem frakce unionisté přijdou o své klubové zázemí, tedy především o společný sekretariát či automobil pro šéfa klubu. Přestanou také dostávat pravidelné měsíční příspěvky na činnost klubu ve výši bezmála 60 tisíc korun a Karel Kühnl by přišel o plat předsedy frakce, což dělá 65 tsiíc korun.

Ještě předtím zástupci současné koalice ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody potvrdili snahu najít společné řešení, jak ven z politické krize po chystané demisi vlády, a to bez podpory komunistů. Na dnešní schůzce se lídři ČSSD, KDU- ČSL a US-DEU shodli, že nyní je ale "na tahu" prezident Václav Klaus, který pověří některého politika podle vlastního uvážení sestavením nové vlády.

Podle předsedy ČSSD Stanislava Grosse, kterého jeho strana jmenovala hlavním vyjednavačem, se zástupci koalice shodli pouze na tom, že chtějí hledat společné konstruktivní východisko ze současné situace. Ostatní začne být jasnější až po zítřejším odstoupení vlády. "Já myslím, že nemůžeme předvídat jednotlivé kroky. Prezdient republiky je v tuto chvíli z ústavy na tahu a může začít kroky konat až po formální demisi, takže dnes určitě žádný dramatický posun nenastal."

Koaliční strany si notují, že nechtějí vládu opírat o podporu komunistů. Gross už dříve nevyloučil ani spolupráci ČSSD s lidovci nebo unionisty ani pokračování současné koalice. Právě poslední možnost dál prosazují lidovci, jak dnes znovu potvrdil jejich šéf Miroslav Kalousek. "Podle mého názoru koaliční smouva stále platí a koaliční strany by se měly pokusit najít řešení v rámci koaliční dohody." Koalici chce udržet také Unie svobody. "Nemyslím si, že by bylo dobré podporovat jiné koaliční vlády. Jsem proto, aby Unie svobody byla buď ve vládě nebo v opozici," upřesnil její předseda Pavel Němec.

ODS mezitím začala připravovat a podepisovat návrh ústavního zákona o zkrácení volebního období a konání mimořádných voleb. Podle předsedy poslanců ODS Vlastimila Tlustého to však neznamená, že by ODS zákon okamžitě i předkládala.

Markéta Kaclová, Petr Doležel, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme