Unijní problematika by měla dominovat pražským jednáním kancléřky Merkelové

Agenda Evropské unie a nadcházející české předsednictví "sedmadvacítky" by měly dominovat dnešní oficiální návštěvě německé kancléřky Angely Merkelové v Česku. Šéfka spolkové vlády bude jednat s premiérem Mirkem Topolánkem a sejde se i s prezidentem Václavem Klausem. Česká strana by při jednáních ráda nadnesla taky otázku německého pracovního trhu, který pro naše občany zůstává uzavřen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová | Foto: Jiří Hošek

Angela Merkelová, jedna z architektek Lisabonské smlouvy, se bude jistě ptát na schvalovací proces tohoto dokumentu v České republice. Kancléřku budou zajímat taky přípravy české unijního předsednictví a jeho priority. Mluvit by se mělo taky o balíčku opatření k ochraně klimatu, jehož realizace se Evropská unie navzdory finanční krizi nechce vzdát.

Čeští představitelé zase zřejmě zopakují svou nelibost nad německými státními garancemi veškerých vkladů soukromých střadatelů v bankovních domech. Z dvoustranných vztahů přijde jistě na přetřes situace na německém pracovním trhu, který z pohledu unijních nováčků stále zůstává nepochopitelně uzavřen.

Německá vláda musí v příštím roce pracovní trh pro unijní nováčky buď kompletně otevřít, nebo požádat Evropskou komisi o odklad tohoto kroku o další, tentokrát už poslední dva roky. I když hlavně průmyslníci tlačí na zpřístupnění pracovního trhu pro Východoevropany, vedení CDU kancléřky Merkelové vydalo doporučení přesně opačné.

Jiří Hošek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme