Únik informací v okolí Tuhého: pochybily GIBS i státní zástupkyně

Generální inspekce bezpečnostních složek i dozorová státní zástupkyně pochybily v kauze úniku informací z vyšetřování firmy Tesco SW. Vyplývá to ze závěrů Nejvyššího státního zastupitelství. Případ se týkal i blízkých policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Samotné prověřování celé věci ale podle zastupitelství bylo v pořádku. Celou věcí se také zabývala poslanecká komise k policejní reorganizaci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní prezident Tomáš Tuhý

Policejní prezident Tomáš Tuhý | Foto: Filip Jandourek

Podle nejvyššího žalobce pochybil komisař generální inspekce, a to tím, že vedl vyšetřování úniku opačně. Detektivové totiž celou dobu pracovali s tím, že někdo podnikateli Davidu Tesaříkovi z firmy Tesco SW poslal varovnou SMS, že se u něj plánuje policejní razie. Ten mobil pak komunikoval s mobilem, který dříve využívali blízcí Tomáše Tuhého.

Nejvyšší státní žalobce Pavel Zeman konstatoval, že už v průběhu vyšetřování měly GIBS i dozorující žalobkyně Jarmila Ošlejšková ve spise posudek od Kriminalistického ústavu, z něhož vyplývalo, že varovná SMS nebyla příchozí, nýbrž odchozí, tedy že ji podnikatel někomu posílal a zjišťoval další informace. V tom udělal vyšetřovatel chybu. A dozorující žalobkyně to nezjistila.

Ošlejšková za tuto chybu potrestána nebude. Pavel Zeman už avizoval, že nevidí důvod, proč by na ni on sám podával kárnou žalobu. Pouze nařídil, aby věc řešil její nadřízený, což je žalobce Ivo Ištvan. Ani ten ji ale trestat nebude. „Jedná se o drobné pochybění, čili tam není důvod k žádné sankci přistupovat,“ zdůvodnil Ištvan své rozhodnutí.

Případné potrestání komisaře z generální inspekce nechal Zeman rovněž na jeho nadřízeném. Zda k trestu z jeho strany dojde, nebo ne, se zatím neví.

Vyšetřování vykonstruované nebylo

Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) prověřovalo také samotný fakt, zda vyšetřování bylo vůbec zákonné. Policejní prezident Tuhý totiž tvrdil, že by mohlo být vykonstruované. To ale NSZ nepotvrdilo a rozhodlo, že vyšetřování bylo důvodné a zákonné a že výslech Tuhého byl v pořádku.

Žalobci se už nebudou zabývat trestním oznámením na Chovance a Tuhého kvůli reorganizaci policie

Číst článek

„Vyšetřování bylo vyvoláno velice silnými prohlášeními pana policejního prezidenta o tom, že v řízení na něj někdo něco ušil nebo že tam byly vykonstruované důkazy. A dohled nejvyššího státního zastupitelství v tomto směru dospěl k závěru, že v té věci bylo vhodně zahájeno prověřování. Současně výslovně konstatoval, že v řízení nebyly účelově vykonstruované žádné důkazy,“ řekl Ivo Ištvan.

V souvislosti s touto kauzou se řešila ještě jedna věc. Žalobci z Olomouce vyslýchali policejního prezidenta Tuhého i jeho náměstka Zdeňka Laubeho. Samotný výslech problematický nebyl, ale problém byl v tom, že olomoučtí žalobci dopředu řekli, že se něco takové bude konat. Kvůli tomu podal Zeman dokonce kárnou žalobu, o které bude teď Nejvyšší soud rozhodovat.

Kauza vedla až k reformě

Celou věcí se také zabývala poslanecká komise k policejní reorganizaci. Reforma vedla ke sloučení protikorupční a protimafiánské policie, což přimělo k odchodu šéfa druhého jmenovaného útvaru Roberta Šlachtu. Sněmovní vyšetřovací komise ve čtvrtek projednávala závěrečnou zprávu. Co v ní je, ještě není známo, předseda komise Pavel Blažek z ODS už ale naznačil, že bude chtít prosadit některé změny ve fungování policie.

„Není úplně jednoznačně vyjasněná otázka, do jaké míry jednotliví policisté mají informovat svoje nadřízené, na jakých kauzách právě pracují. Z toho samozřejmě vznikají určité spory a tohle je potřeba jednoznačně vyjasnit, protože jedna z těch věcí konfliktu bylo právě to, že údajně pan Šlachta některé věci nehlásil,“ řekl Blažek.

Celkem má návrh asi deset stran. Neoficiálně poslanci říkají, že chybí jasný důkaz o tom, že by cílem reformy bylo zbavit se Šlachty. Zatím to tedy spíše vypadá, že závěry komise budou, že byla reforma zbytečně rychlá, ale nepodařilo se prokázat, že by tak prezidium chtělo zastavit vyšetřování některých kauz, jak naznačoval Šlachta.

Hlavní tvůrce reformy – generál Zdeněk Laube – v září od policie ze zdravotních důvodů odešel. Nyní vede inspekci České pošty a pobírá každý měsíc rentu přes padesát tisíc korun. Výši výsluhy vypočítalo Datové oddělení Českého rozhlasu. To se ale nelíbí poslanci výboru Antonínu Seďovi z ČSSD, který říká, že člověk by neměl pobírat rentu, dokud pracuje.

„Buď se rozhodne, že bude pobírat ten výsluhový příspěvek, ale v tom případě nebude pobírat plat, respektive když bude pobírat plat ve státní službě, tak ten výsluhový příspěvek se mu zmrazí,“ myslí si poslanec.

Politici několikrát plánovali, že by to nějak řešili, ale znamenalo by to, že by museli sáhnout do služebního zákona, protože by to zvedlo obrovskou vlnu nevole v policii a hrozily by masové odchody, což žádný ministr vnitra nechce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme