Únik neznámé látky na Bečvě, na místě zasahovali hasiči. Podle starosty jde o stejné místo jako minule

Do řeky Bečvy ve Valašském Meziříčí-Juřince unikla neznámá látka. Na hladině řeky se vytvořila pěna. K události vyjížděli hasiči, kteří na místě odebrali vzorky vody, řekl v úterý odpoledne Radiožurnálu starosta města Robert Stržínek (ANO). Látka se podle něj do Bečvy dostala ze stejného vyústění kanálu, jakým podle zjištění policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. Podle místních rybářů k úhynu ryb tentokrát nedošlo.

Valašské Meziříčí (Vsetínsko) (Aktualizováno: 17:20 27. 10. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bečva pod mostem v Juřince - vpravo mezi stromy pod jezem je výpusť z rožnovské Tesly

V Bečvě byl opět detekován únik neznámé látky | Foto: Jakub Troníček | Zdroj: Český rozhlas

„V Bečvě se opět objevila neznámá látka pod Juřinským mostem na vyústění kanálu, který vede z rožnovské bývalé Tesly. Samozřejmě že z důvodu opatrnosti varujeme na základě pokynů velitele hasičů veřejnost, aby nevstupovala do Bečvy a stranila se jakéhokoliv odběru vody od toho Juřinského mostu dál po jejím toku,“ uvedl pro Radiožurnál Stržínek.

Kyanid se do Bečvy dostal z kanálu v Juřince na Valašskomeziříčsku, potvrdili policisté

Číst článek

Situaci nechce zlehčovat, přesto si nemyslí, že by se znovu jednalo o únik kyanidu. „Pevně věřím, že to bude nějaký saponát nebo něco podobného. Samozřejmě hasiči odebírali vzorky, dělali zkoušky. Budeme moudřejší za pár dnů,“ řekl starosta.

„Na našem úseku Bečvy k úhynu ryb nedošlo,“ uvedl pro Radiožurnál člen místní organizace rybářského svazu v Choryni Josef Janošec.

„Provedli jsme odběr tří vzorků, předali jsme je chemické laboratoři z Frenštátu pod Radhoštěm. Místo si převzala policie,“ řekl krajský mluvčí hasičů Pavel Řezníček. Hasiči nestavěli norné stěny ani jinak v řece nezasahovali. Povolali je zástupci odboru životního prostředí.

Na základě oznámení vodoprávního úřadu vyjížděli kolem 13.30 k Bečvě ve Valašském Meziříčí také inspektoři ČIŽP z Brna a Olomouce. ČTK to řekla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová. „Inspektoři už mají nabrané vzorky, které budeme předávat do laboratoře k rozborům. Stejně tak to pravděpodobně učinili hasiči a vodoprávní úřad,“ uvedla krátce po 16.00. Kdy by mohly být známy výsledky testů, nechtěla spekulovat.

ČIŽP byla dnes nahlášena zpěněná řeka Bečva v místě vtoku kanálu z areálu rožnovské Tesly. Od rybářů nemáme zatím hlášeny žádné úhyny ryb. Na místě jsou záchranné i inspekční složky. Vyzývám orgány činné v trestním řízení, aby co nejrychleji vyšetřily dnešní i zářijový incident.

16:21 – 27. 10. 2020

3 53

Ministr Brabec na twitteru uvedl, že ČIŽP byla dnes nahlášena zpěněná řeka Bečva v místě vtoku kanálu z areálu rožnovské Tesly. „Od rybářů nemáme zatím hlášeny žádné úhyny ryb. Na místě jsou záchranné i inspekční složky. Vyzývám orgány činné v trestním řízení, aby co nejrychleji vyšetřily dnešní i zářijový incident,“ napsal Brabec.

Proč se nedaří najít viníka ekologické katastrofy v Bečvě? O možných scénářích s reportérem Troníčkem

Číst článek

Informaci o úniku neznámé látky do Bečvy nechala radnice vyhlásit rozhlasem, zveřejnila ji i na facebookové stránce města. „Na základě rozhodnutí velitele zásahu Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje se od úterý 27. října důrazně nedoporučujeme veřejnosti až do odvolání vstup do řeky Bečvy, ani koupání zvířat či jakýkoliv odběr vody od mostu do místní části Juřinka směrem dále po toku řeky,“ uvedlo město v prohlášení.

Kyanid vypustil do řeky Bečvy neznámý pachatel 20. září, případ stále vyšetřují vsetínští kriminalisté. Ekologická havárie postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov.

Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy na zhruba 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři více než 40 tun ryb ze zasažené oblasti Přerovska.

zuj, jt, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme