Unikátni mapa: Podívejte se, kde dostávaji řidiči v Praze nejvíc pokut za rychlost

Lipská, Jižní spojka, Dobříšská nebo Střešovická. To jsou ulice, kde řidiči v Praze nejčastěji dostanou pokutu za rychlost. Většinou jde o menší překročení limitu a zachytí je stacionární kamery.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Měření rychlosti radarem (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec

Celkově pražští strážníci evidují od loňského června do letošního května 241 225 případů nedodržení maximální povolené rychlosti, z toho přes 80 procent představují překročení do 20 km/h. Naopak o více než 40 km/h na limitem se řítily Prahou přibližně dva tisíce řidičů.

Drtivou většinu měření, okolo 99 procent, provedou úsekové radary. V Praze jde hlavně o výpadovku na Slaný, Jižní spojku a úsek mezi Zlíchovským tunelem a Mrázovkou. Na těchto třech místech radary zachytily dvě třetiny všech neukázněných řidičů. Pro zajímavost, jde o přibližně tři stovky pokut denně.

Na mapě níže jsou dobře vidět dvě kategorie bodů - některé mají tisíce změřených přestupků, to jsou automatické kamery které měřící každý den. Ostatní body s desítkami pokut jsou obvykle ruční měření prováděná samotnými strážníky. Je zajímavé, že na rozdíl od Brna se v Praze měří výhradně v pracovní dobu - od pondělí do pátku, od osmi do šesti.

Nicméně i některá úseková měření mají svébytný denní rytmus. Například kamery na Spořilovské pokutují tamní padesátku s doplňkovou tabulkou "Omezení hluku" pouze od osmé večerní do šesté ráno(sparkline). Naopak měření totožného omezení hluku na Strakonické má dle našich dat problémy se zaznamenáním SPZ ve tmě - v létě kamery zabírají přestupky od pěti ráno do devíti večer, zato v zimních měsících fungují pouze od osmi do čtyř(sparkline).

Většina radarů ale funguje neustále a počet přestupků závisí hlavně na hustotě dopravy. Paradoxně však v době dopravní špičky překročení rychlosti často ubývá, protože se doprava zahustí natolik, že spěchat lze jen s velkými obtížemi. Tento trend je dobře vidět například na měření ve Strahovském tunelu(sparkline).

Teoreticky by na pokutách za rychlost mělo město vybrat alespoň 400 milionů ročně, nicméně vzhledem k množství agendy je nepravděpodobné, že se vše podaří vyřídit před promlčením.

Úseky s největším počtem překročení rychlosti můžete prozkoumat v následující mapě.

Marcel Šulek, Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme