Unikátní projekt chce zapojit školy do péče o dětské astmatiky

Astma je onemocnění, kterým ve světě trpí přes 300 milionů lidí. Mezi Čechy je astmatiků víc než 800 tisíc. Astma má i 120 tisíc dětí ve věku do 14 let. Právě na ně chce upozornit Světový den dětského astmatu, který připadá na dnešní den.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

léky | Foto: Jan Rosenauer st.

Astma je nemoc, která výrazně ovlivňuje kvalitu života. Přitom často začíná už v dětství.

"Polovina astmatiků, kteří jsou v dospělém věku, začínají svými příznaky v dětství. A když bych vzal to dětské astma, tak polovina dětských astmatiků začíná velice brzy, v prvních pěti letech života," vysvětluje profesor Václav Špičák z České iniciativy pro astma.

Zpozornět by proto měly například maminky alergických dětí, nebo z rodin, kde se alergie nebo astma vyskytují. Příznaky, se kterými pak rodiče vůbec nejčastěji navštěvují lékaře, jsou dráždivý noční kašel, kašel po námaze či kašel v záchvatech doprovázený typickým hvízdavým zvukem. Tyto příznaky lékaři snadno vyřeší takzvaným úlevovým lékem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma dětského astmatu v Odpoledním Radiožurnálu přiblížila redaktorka Kateřina Rózsová

Astma je chronický alergický zánět průdušek, které nepřiměřeně reagují na některé látky v prostředí, jako prach, peří, pyly, roztoči, zvířecí alergeny, plísně, ale také některé potraviny.

Pokud jsou tímto zánětem postiženy průdušky, jedná se o průduškové astma. A zde je léčba dlouhodobější a komplikovanější.

"Je to dlouhodobá léčba preventivními léky, které - když se nám to zdaří - můžeme vysadit. Ale s tím souvisí trvalá péče o životní styl, o způsob života toho dítěte," upozorňuje profesor Špičák.

7A - 7x o alergii a astmatu pro školu

Malých alergiků i astmatiků přibývá. Česká iniciativa pro astma proto připravila unikátní projekt, který akreditovalo i ministerstvo školství. Jmenuje se 7A - 7x o alergii a astmatu pro školu a chce připravit učitele na situaci, jak reagovat, pokud dítě dostane nějakou alergickou reakci nebo astmatický záchvat.

"Ve všech krajích postupně projdou celodenní semináře i s praktickou výukou pro učitele. Cíl je, abychom kantory po absolvování takové výchovy mohli zapojit do aktivní péče i o alergiky a astmatiky a aby jejich škola mohla dostat dekret, že je přátelská k alergickému, astmatickému dítěti," říká Václav Špičák.

Cílem léčby je udržet astma pod kontrolou. Nemocný užívá preventivní léky, které působí protizánětlivě. Jde o to udržet u pacienta co nejlepší tělesnou kondici.

Marika Táborská, Kateřina Rózsová-Horálková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme