Unikátní snímky. Podívejte se, jak vypadala Praha po náletech ze 14. února 1945

UVNITŘ INTERAKTIVNÍ MAPA. Konec druhé světové už se pomalu blížil, Praha se přesto stala cílem tří leteckých bombardování. Jedno z nich zasáhlo hlavní město právě před 72 roky - 14. února 1945. Všechny útoky způsobily rozsáhlé škody a vyžádaly si přes 1200 mrtvých. Podívejte se na interaktivní mapu, kterou připravil Institut plánování a rozvoje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Emauzský klášter po bombardování z 14. února 1945. | Foto: IPR Praha

Institut plánování a rozvoje získal v roce 2015 unikátní letecké snímky. Ty pořídily spojenecké průzkumné letouny těsně před koncem druhé světové války, konkrétně v dubnu a květnu 1945. Mají výbornou kvalitu, protože sloužily pro zhodnocení úspěšnosti bombarodávní leteckých sil RAF a US AAF.

"Výsledné ortofoto je zcela unikátním dílem, protože umožňuje ve velkém detailu studovat podobu Prahy na konci německé okupace. Vedle stavební struktury, podoby budov, náměstí a dalších veřejných prostranství umožňují snímky zřetelně identifikovat přímé válečné projevy - následky bombardování, protiletecká a jiná obranná zařízenÍ, vodní požární nádrže a řadu dalších prvků," stojí na stránkách Institutu plánování a rozvoje.

Český rozhlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme