Unikne Metrostav trestu díky 'její' novele? Soud si to ulehčuje, kritizuje Benešová usnesení v kauze Rath

Dosud se hovořilo především o smazání odposlechů. Nejnovější usnesení krajského soudu však obžalobu v kauze Rath komplikuje mnohem více. Potvrdilo obavu státních zástupců, že umožní uniknout trestu osmi stíhaným společnostem v čele s největší tuzemskou stavební firmou Metrostav. Soudce Ivo Zelinka totiž vyšetřovatelům přikazuje, aby vzali na vědomí novelu zákona o trestní odpovědnosti právnických osob umožňující jejich vyvinění. A to i přes to, že platí teprve od loňského prosince. Jeho postup zkritizovala i autorka novely Marie Benešová (ČSSD).

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministrině spravedlnosti Marie Benešová

Ministrině spravedlnosti Marie Benešová | Foto: Filip Jandourek

"Soud si je vědom toho, že účinnost zmíněné novely nastala až po podání obžaloby, nicméně v trestním zákoníku je vyjádřena zásada, která určuje, že se v trestním řízení použije hmotněprávní předpis, který je pro pachatele příznivější. Z tohoto důvodu bude nutné, aby orgány přípravného řízení tuto novelu reflektovaly a provedly doplnění ve shora naznačeném směru," píše soudce Krajského soudu v Praze.

Policie ve druhé větvi kauzy Rath stíhá dva členy vrcholového managementu firmy Pavla Piláta a Jiřího Anděla kvůli manipulacím se zakázkami na opravy středočeských nemocnic v Kolíně a v Kladně z roku 2012. Podle detektivů se o ně soutěžilo jen na oko, vítězství Metrostavu bylo předem domluvené, za což si David Rath s manželi Petrem a Kateřinou Kottovými údajně nechali slíbit 32 milionů korun.

Odposlechy nelze použít ani ve druhé části kauzy Rath, jsou nezákonné, rozhodl soud

Číst článek

Může Metrostav vyvinit novela?

Podle původního znění zákona znamenalo obvinění vrcholného managementu zároveň stíhání firmy. To však již tři měsíce neplatí. Novela totiž do zákona přidává institut vyvinění, pokud společnost udělala vše pro to, aby protiprávnímu jednání svých zaměstnanců zabránila. Namátkou: zda má etický či protikorupční kodex, zda její zaměstnanci prošli školením či zda společnost kontroluje, zda její představitelé pravidla dodržují. A právě to musí podle Zelinky policisté zkoumat i v případě Metrostavu a kauzy Rath.

Bývalý poslanec a exhejtman Středočeského kraje David Rath | Foto: Filip Jandourek

"Bude proto nutné, aby policejní orgán zjistil, zda u obviněných právnických osob byla výše uvedená opatření prováděna, pokud ano, aby tato byla ve spise zadokumentována. Orgány činné v trestním řízení musí zkoumat nejen přijetí příslušných opatření ze strany právnické osoby, ale rovněž, zda a jak byla tato opatření kontrolována a jejich dodržování vynucováno," upřesňuje Zelinka.

Metrostav a jeho manažery policisté obvinili na podzim roku 2014, rok na to společnost vyhlásila nulovou toleranci korupci. "Nic nás nemůže vést k porušování zákonů. Zlodějna a korupce jsou mi odporné," kál se tehdy v podnikových novinách šéf skupiny Jiří Bělohlav. I nyní firma tvrdí, že proti porušování zákona svých lidí dělá maximum.

'Úplatkářství netolerujeme'

"Netolerujeme korupci, úplatkářství ani nekalou soutěž. Přímo ani nepřímo neposkytujeme ani nepřijímáme žádné platby či jiné odměny, které by měly vést k jednání v rozporu se zákony či etickými pravidly," píše se v aktuálním etickém kodexu, jenž visí na webových stránkách společnosti.

Budova Metrostav v Praze 8 | Foto: Khalil Baalbaki

Podle mluvčího skupiny skupiny Metrostav Vojtěcha Kostihy se kodex vztahuje i na všechny dceřinné společnosti, subdodavatele a spolupracující osoby. "Pokud ovšem nemá subdodavatel či spolupracující osoba etický kodex přísnější," dodal mluvčí.

Vedle etického kodexu však podle Kostihy zavedl Metrostav i další vnitřní opatření. "Disponujeme robustním systémem compliance (souladu vnitřních norem s etickými a právními normami jak ČR, tak států, kde působíme nebo hodláme působit). Nejedná se jen o trestní právo, ale i o bezpečnost práce, pracovní právo či ochranu životního prostředí. V rámci tohoto jsou proškoleni všichni naši spolupracovníci. Zároveň je všem, tedy i třetím osobám k dispozici etická linka, kde je možno anonymně nahlásit neetické chování či jednání," vypočítal Kostiha.

Obvinění v druhé větvi kauzy podle vyšetřovatelů požadovali úplatky za 66,4 milionu korun, z toho převzali 3,4 milionu Kč. Případ se týká rekonstrukcí či výstavby pavilonů nemocnic v Kladně, Mladé Boleslavi a Kolíně a dodávky sanitek pro středočeskou záchrannou službu. Celkem šlo o zakázky za více než 700 milionů korun. Kromě Metrostavu policie obvinila společnosti Jipe, Aveza, Konstruktiva Branko, Tenton, Puro-Klima, Hospimed a ML Compet.

Odmítl ale komentovat, jak společnost dodržování regulí kontroluje. "Znění naší organizačně-řídicí dokumentace, která kontrolní systém definuje, nezveřejňujeme," reagoval pouze. Stejně tak Kostiha ponechal bez odpovědi dotaz, zda již kvůli došetření kauzy společnost podklady policii poskytla. "Vzhledem k tomu, že kauza doktora Ratha je živá a dotýká se naší společnosti a našich spolupracovníků, nemůžeme a nebudeme komentovat," uvedl jen.

Ani příznivé usnesení krajského soudu by však firmu nemuselo zachránit. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová totiž předeslala, že Zelenkův požadavek zanalyzuje, a pokud ho shledá nedůvodným, podá proti němu stížnost. Postup soudu ostatně kritizuje také autorka novely zákona o trestní odpovědnosti firem Marie Benešová. "Soud si to ulehčuje, řekla bych, že jde o jeho pochybení," opřela se poslankyně do Zelinky.

Benešová: Etický kodex nestačí

Odmítla zároveň námitku, že díky její úpravě postačí k úniku firmám jen formálně nastavené kontrolní mechanismy. "Jestliže právnická osoba páchá zlo, pak ji etický kodex nevyviní, je to okrajová perlička. Tam musí být řetězec důkazů, že si nehlídali to, co měli. A to musí dokázat státní zástupce, od toho tam je," míní Benešová. Politička už v době, kdy změnu navrhovala, čelila kritice, že jde Metrostavu na ruku.

Benešová to však odmítá. "My jsme jen po státních zástupcích chtěli, aby lépe a důkladněji dokazovali a aby tady byla vyváženost," tvrdí poslankyně.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme