Obžalobě v kauze úniku z policejních spisů čelí 28 lidí. Jsou mezi nimi policisté i příslušník inspekce

Žalobci v pondělí podali obžalobu na 28 lidí v souvislosti s rozsáhlým únikem informací z policejních spisů. Mezi obžalovanými je osm tehdejších policistů, jeden bývalý příslušník celní správy a jeden z GIBS. Informoval o tom Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Aktualizováno Olomouc/Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Osmadvacet lidí v této kauze čelí obvinění pro rozsáhlou trestnou činnost, která čítá 91 bodů obžaloby.

„Trestná činnost měla v naprosté většině případů spočívat v neoprávněném provádění lustrací v informačních systémech policie a celní správy a ve zneužívání systémových opatření v souvislosti s účelovým zavedením některých osob jako informátorů policie,“ uvedli žalobci na webu.

Žalobkyně chce v brněnské korupční kauze Stoka pro bývalého místostarostu Švachulu 14 let vězení

Číst článek

V případě obžalovaných příslušníků bezpečnostních sborů jejich trestnou činnost žalobci kvalifikovali ve většině případů jako pokračující trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby v souběhu s pokračujícím trestným činem neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací, civilní osoby jsou obžalované za účastenství ve formě návodu k této trestné činnosti.

„Část žalovaného jednání je rovněž právně kvalifikována jako zločin podplacení, zločin přijetí úplatku, zločin ohrožení utajované informace, přečin nepřímého úplatkářství, přečin porušování domovní svobody a zločin podvodu spáchaný ve stadiu pokusu,“ uvedlo olomoucké vrchní státní zastupitelství.

Rozsáhlým případem se policisté a žalobci zabývají několik let. Celkem 18 podezřelých policie obvinila už v květnu roku 2017, mezi nimi byl i bývalý detektiv Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Michal Ratajský, někdejší důstojník Generální inspekce bezpečnostních sborů Miroslav Palán nebo podnikatel David Rusňák, který je zetěm ministryně financí z ANO Aleny Schillerové a byl dříve členem tohoto hnutí, ale i podnikatel Saman El-Talabani nebo Radim Jüttner.

O několik měsíců později žalobci rozhodli o podmíněném zastavení trestního stíhání dvou lidí, jedním z nich byl Rusňák. O dva roky se trestní stíhání rozšířilo o další obviněné.

Krycí jméno Vork

Kauza označovaná Vork má mimo jiné spojitost s rozsáhlým případem krácení daní na textilní zboží ze strany skupiny podnikatelů, kteří podle rozsudku obrali stát na daních o půl miliardy korun. Ve skupině byl i brněnský podnikatel iráckého původu Saman El-Talabani, klíčový svědek, který policisty dovedl ke korupční kauze v Brně-střed zvané Stoka.

„Tato kauza byla nejen mimořádně rozsáhlá a závažná, ale také mimořádně zajímavá, neboť zpočátku se ji nedařilo objasnit, a to, jak se později ukázalo, i kvůli rozsáhlým únikům informací z policejního orgánu (tehdy z ÚOKFK), které jsou předmětem trestního stíhání v rozsáhlé kauze označované jako Vork,“ řekl letos v květnu po pravomocném rozsudku v této kauze žalobce Petr Šereda.

Podle žalobců jde v kauze Vork o rozsáhlý spisový materiál, který zahrnuje 73 svazků obsahujících přes 19 tisíc stran. Obžaloba zabírá 375 stran; z toho jen samotný popis skutků a jejich právní kvalifikace je obsažena na 138 stranách. Vyšetřování vedlo státní zastupitelství spolu s Národní protidrogovou centrálou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme