Unionisté i lidovci chtějí zůstat ve vládě, sociální demokraté jednají

V lidovém domě se v těchto chvílích scházejí sociální demokraté. Předsednictvo strany čeká rozbor neúspěchu v eurovolbách. Rozhodnutí unionistů a lidovců už je známé: chtějí i nadále zůstat v současné koaliční vládě. KDU-ČSL navíc rozhodně odmítá být faktorem, který by zavinil její krach. Shodli se na tom delegáti celostátní konference strany. Podle šéfa strany Miroslava Kalouska je prioritou zachování vlády a naplňování už uzavřených dohod.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Špidla

Vladimír Špidla | Foto: Michal Krumphanzl

"Určitě to nebude KDU-ČSL, která by způsobila ztrátu většinové podpory současné vlády ve sněmovně. Pro ten případ, že by vláda většinovou podporu ve sněmovně ztratila, je KDU-ČSL připravena hledat se všemi demokratickými stranami taková politická řešení, která by neumožnila komunistické straně uplatnit svůj vliv na výkon vládní politiky."

Také rozhodnutí výkonného výboru Unie svobody-DEU je jasné: pokračovat v současné vládě. Pro své další působení v kabinetu premiéra Vladimíra Špidly však Unie svobody chce od svých partnerů jasně definovat program na zbývající dva roky volebního mandátu.

Sociální demokraté jednají v Lidovém domě. Předsednictvo strany čeká rozbor neúspěchu v eurovolbách. Ve straně sílí hlasy o odstoupení Vladimíra Špidly. Někteří sociální demokraté svého šéfa nechtějí ani v premiérském křesle. Zastánci ani odpůrci Špidly nechtěli před jednáním říct, s jakými argumenty přicházejí, stejně tak i předseda poslaneckého klubu sociálních demokratů Petr Ibl. "Pokud by byly tlaky na to, aby pan Špidla jako předseda strany skončil, tak i pro něj je čestnější vzdát se funkce předsedy strany než být odvolán."

Tento týden někteří poslanci a také sociální demokraté z krajů požadovali, aby Vladimír Špidla složil svou funkci ve vedení strany. Někteří kritici dokonce chtějí jeho odchod z křesla premiéra. Sílí také hlasy po rezigranci všech pěti místopředsedů. Senátor Richard Falbr před dnešním jednáním předsednictva Radiožurnálu řekl, že s takovými radikálními názory nesouhlasí. "Především si počkám na to, jaké řešení připravili ti, kdo si myslí, že by Špidla měl odejít, protože jen tak někoho zbavit nebo donutit, aby odešel z funkce, to nejde. A pokud jde o některé z těch, kteří se předváděli ve sněmovně se svými názory, tak já k nim velkou důvěru nemám."

Jaroslav Foldyna ale přinesl z Ústeckého kraje radikálnější slova. "Budeme chtít, aby došlo k zásadní rekonstrukci vlády, včetně premiéra."

Otázkou je, zda případné hlasování o důvěře, které by mohlo vypuknout na ústředním výkonném výboru, možná už příští týden bude o celém vedení najednou nebo postupně o jednotlivých členech. Ten druhý způsob by dával velké šance Stanislavu Grossovi. jako nového předsedu sociální demokracie by ho klidně viděl například ministr zemědělství Jaroslav Palas. "myslím, že je to logický nástup."

První výsledky dnešního jednání bychom se měli dozvědět po 20. hodině.

Markéta Kaclová, Petr Doležel, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme