Unionisté zvolí nového předsedu

Delegáti republikového shromáždění Unie svobody-DEU mají v neděli zvolit nového předsedu. Ten současný - Petr Mareš - okamžitě po fiasku v eurovolbách nabídl svou rezignaci. O post šéfa strany se uchází poslanec Svatopluk Karásek a očekává se, že mezi kandidáty bude i předseda unionistických poslanců Karel Kühnl a ministr pro místní rozvoj Pavel Němec.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Mareš | Foto: US-DEU

V dosavadním průběhu mimořádného sjezdu v Hradci Králové zaznívala převážně kritika do vlastních řad. Delegáti vidí příčinu volebního neúspěchu strany v málo charizmatickém předsedovi, ve změně názvu před volbami do Evropského parlamentu nebo ve stupu do vlády spolu se sociální demokracií. Řeč je ale i o dalším směřování strany.

Ludvík Rösch jménem plzeňské stranické organizace dokonce vyzval k odchodu unionistických ministrů z vlády. S tím nesouhlasil Jan Ruml. Podle něj účast ve vládě brání populistům v nástupu k moci.

K úvahám o spojení Unie svobody-DEU s jinou parlamentní stranou zase vyzval ministr informatiky Vladimír Mlynář. Ve svém vystoupení na republikovém shromáždění ale neřekl, kterou stranu má na mysli. Prohlásil, že integrace by měla být ukončena do voleb do Poslanecké sněmovny. Ačkoliv Mlynář takové spojení podpoří, sám se ho už nezúčastní: "Říkám. jasně, že moje profesionální politické angažmá skončí s Unií Svobody a nebude pokračovat v žádné politické straně. Ve jménu těch, kteří však dělají politiku na regionální a komunální úrovni, si myslím, že je racionální, abychom o integraci s parlamentní politickou stranou vážně a seriozně diskutovali," apeloval Mlynář.

K návratu ke kořenům, na nichž Unie svobody vznikla, vyzval poslanec Svatopluk Karásek. Právě on se bude v neděli ucházet o funkci předsedy. O dalších kandidátech se v sobotu jen spekulovalo. "Nicméně dá se předpokládat, že mezi těmi, kteří se budou ucházet o post předsedy, budou Pavel Němec a Karel Kühnl," dodal předseda královéhradeckého výboru Michael Jankovič.

Kvůli totálnímu debaklu v eurovolbách dosavadní šéf Unie svobody-DEU Petr Mareš ve své předsednické funkci končí.

Mareš převzal vedení unie v lednu 2003, v situaci, kdy jeho předchůdkyně Hana Marvanová v červenci 2002 rezignovala na svou funkci kvůli nesouhlasu s programem vznikající vlády ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU. Strana byla navíc rozpolcená ve vztahu k účasti ve vládě s dominantní sociální demokracií a preference unie spadly pod pětiprocentní hranici.

Milan Kopp, Lucie Weissová, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme