Chemickým závodem Unipetrolu otřásl výbuch. Příčinou mohla být netěsnost na plynovém potrubí

Chemickým závodem Unipetrolu v v Záluží u Litvínova otřásla v půl páté ráno exploze. Vybouchla tlaková lahev a na jedné ze staveb začalo hořet. Nikdo nebyl zraněn. K výbuchu došlo ve firmě také před dvěma lety.

Záluží (Aktualizováno: 13:10 12. 12. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Hasičský záchranný sbor ČR

K explozi došlo v hale na výrobu mazutu. Na místě vybuchla jedna tlaková láhev s vodíkem. Podle obyvatel Mostu a Litvínova tak požár provázely otřesy a výbuch.

Před dvěma lety: požár v Unipetrolu je pod kontrolou. Několik hasičů při zásahu zkolabovalo

Číst článek

Podnikoví hasiči podle vyjádření firmy dostali do pěti minut požár pod kontrolu.

„Pravděpodobnou příčinou byla netěsnost na potrubí plynu. Při tomto lokálním požáru nedošlo k žádným zraněním, ani škodám na životním prostředí,“ řekl pro Českou televizi mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl.

O aktuální situaci byli informováni také zástupci města a starostové okolních obcí. Podle starostky Litvínova Kamily Bláhové z hnutí ANO nejde o mimořádnou událost.

„Je to událost lokálního charakteru, vše je pod kontrolou. Žádná mimořádná opatření se nechystají. I když mezi pátou a půl šestou vím, že z preventivních důvodů byla uzavřena komunikace I/27, ale nyní je komunikace průjezdná,“ uvedla pro Radiožurnál Bláhová. Mezi Mostem a Litvínovem nejezdily ráno ani tramvaje.

Provoz je částečně omezen. Společnost prozatím odstavila výrobní jednotky vodíku a čpavku. „Podle našich prvních odhadů bude jednotka parciální oxidace uvedena zpět do provozu v následujících týdnech," doplnil Kaidl. Příčinu budou vyšetřovatelé teprve určovat.

Výbuch v Unipetrolu před dvěma lety

Shodou okolností se měl v úterý začít okresní soud v Mostě zabývat velkou havárií v této chemičce z léta 2015. Hlavní líčení mělo být tento i příští týden, bylo ale odročeno na neurčito.

Státní zástupce obžaloval z obecného ohrožení z nedbalosti dva zaměstnance firmy. Podle žalobce včas nespustili bezpečnostní opatření, aby havárii předešli. Firma za svými lidmi stojí.

Exploze tehdy otřásla etylenovou jednotkou a následoval mnohahodinový požár. Výbuch tehdy vyřadil výrobnu společnosti Unipetrol na rok z provozu a přímo ovlivnil i obyvatele Litvínova.

Vedení Unipetrolu vyčíslilo škody za zničenou jednotku na 14 miliard korun. Rekonstrukce pak trvala přes deset měsíců a stála čtyři miliardy korun.

Barbora Valášková, Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme