Členka rodu Odkolků žaluje pekárny Agrofertu, chce doložit dodržování autorských práv

Členka podnikatelského rodu Odkolků zažalovala u Městského soudu v Praze společnost United Bakeries kvůli značce Odkolek. Chce po firmě mimo jiné doložit, že podnik užívá příjmení jejích předků se souhlasem rodiny. Holding Agrofert, který United Bakeries letos koupil, oponuje, že firma vlastní zapsanou ochrannou známku Odkolek. První soudní jednání by se mohlo uskutečnit během několika týdnů až měsíců. Napsal to v pátek deník E15.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci uvedla, že je to čerstvá věc. (ilustrační foto) | Foto: Olia Gozha | Zdroj: Fotobanka Unsplash

„Právní zástupce United Bakeries se k tomu staví tak, že Odkolek je prý jen slovo, které patří bez výjimky jim. To je naprosto absurdní. Moc dobře vědí, že Odkolkové jsou velmi starý český šlechtický rod,“ řekla deníku zakladatelka nadačního fondu Odkolek a členka rodu Lucie Frederika Groene Odkolek.

Agrofert dostal zelenou ke koupi United Bakeries. Musí ale prodat jiné závody

Číst článek

Podle E15 se domnívá, že užíváním jména Odkolek bez souhlasu rodiny mohla být porušena osobnostní a v případě ochranných známek i autorská práva. „United Bakeries se dlouhodobě prezentuje jako ,pekárny Odkolek‘, své výrobky označuje ,Odkolkovy‘ a pořádá soutěž o Cenu Františka S. Odkolka,“ cituje deník ze žaloby.

,Čerstvá věc‘

Soudní spor může být podle E15 komplikací pro byznys nového vlastníka United Bakeries, protože plánoval rozšířit právě portfolio výrobků značky Odkolek a investovat do propagace tohoto názvu. United Bakeries je výlučným vlastníkem zapsané ochranné známky Odkolek, reagoval mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. „Užívá ji oprávněně a v souladu s právními předpisy. Tvrzení paní Groene společnost zcela odmítá,“ dodal.

Mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci uvedla, že je to čerstvá věc. Soudkyně podle ní prostuduje materiál, a poté rozhodne o dalším postupu.

V žalobě se podle E15 také píše, že Groene Odkolek od října 2018 několikrát jednala s vedením United Bakeries o vznikajícím nadačním fondu Odkolek, který měl sbírat peníze na opravu hrobky Odkolků na pražském Malostranském hřbitově a další projekty.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme