Univerzita Karlova a Ošťádal stáhli žalobu na Zemana kvůli nejmenování profesora

Fyzik Ivan Ošťádal a Karlova univerzita v úterý stáhli žalobu na Miloše Zemana. Ošťádal se domáhal toho, aby soud určil, že prezident postupoval nezákonně, když jemu a univerzitě nedoručil své rozhodnutí o nejmenování Ošťádala profesorem. Informovala o tom Markéta Puci, mluvčí pražského městského soudu, který se měl žalobou zabývat. Univerzita se tak rozhodla v reakci na zamítnutí stížnosti u Ústavního soudu, řekl její mluvčí Václav Hájek.

Praha (Aktualizováno: 13:01 22. 11. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fyzik Ivan Ošťádal a Univerzita Karlova stáhli žalobu proti prezidentovi

Fyzik Ivan Ošťádal a Univerzita Karlova stáhli žalobu proti prezidentovi | Foto: Martin Svozílek

Ošťádal a univerzita u Ústavního soudu poukazovali na údajnou nečinnost prezidenta, který nejmenoval fyzika profesorem.

Podle soudu ale Zeman nezůstal nečinný, protože dal rozhodnutí najevo nejpozději v dopise tehdejší ministryni školství Kateřině Valachové. Hájek uvedl, že tímto rozhodnutím jednání městského soudu ztratilo smysl, protože by se týkalo stejné záležitosti.

V žalobě, kterou měl soud projednat, napadal fyzik to, že jemu ani univerzitě Zeman nezaslal rozhodnutí o jmenování. Dále žádal, aby soud prezidentovi uložil povinnost rozhodnutí škole i Ošťádalovi doručit.

„Oba žalobci zaslali soudu, že berou žalobu zpět, řízení proto bude zastaveno," řekla bez dalších podrobností Puci.

Ošťádal v minulosti podal i žalobu směřující přímo proti jeho nejmenování profesorem, městský soud ji však opakovaně odmítl jako opožděnou. O věci by měl rozhodovat ještě Nejvyšší správní soud. Zda univerzita stáhne také tuto svou stížnost, není zatím jasné.

„Univerzita Karlova bude jednat se svým právním zástupcem a o dalším postupu bude rozhodnuto na základě těchto jednání," řekl Hájek.

Zeman nepodepsal dekrety tří navržených profesorů z Karlovy univerzity a Vysoké školy ekonomické v květnu 2015. Vedle Ošťádala, u nějž prezident poukázal na údajné někdejší kontakty s komunistickou Státní bezpečností, tak na profesuru nedosáhli ředitel Národní galerie Jiří Fajt a politolog Jan Eichler.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme