Po dohodě s akademickým senátem ukončili studenti klimastávku v budově Univerzity Karlovy

Demonstranti, kteří po několik dnů blokovali budovu rektorátu Univerzity Karlovy, se v pondělí večer po tříhodinovém jednání dohodli s akademickým senátem univerzity na okamžitém ukončení okupační stávky. Stáhli také požadavek na odvolání rektora Tomáše Zimy. Senát na základě požadavků protestujících přijal usnesení, že univerzita bude iniciativní při řešení problému klimatické změny.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rektorát Univerzity Karlovy, 14.11. odpoledne

Studenti stávkovali od minulého úterý, do Karolina se přesunuli ve středu | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Předsednictvo akademického senátu v pondělí v podvečer vyzvalo studenty k ukončení okupační stávky a navrhlo jim, aby přišli o svých požadavcích diskutovat do příslušných odborných komisí.

Protestující studenti za klima zůstanou na rektorátu Univerzity Karlovy do neděle

Číst článek

Demonstranti nejprve označili požadavky za ultimativní, po několikahodinovém jednání sami přišli s požadavkem, aby akademický senát usiloval o odvolání Zimy a o klimatickou neutralitu Univerzity Karlovy do roku 2022.

Po dalším jednání protestující požadavky zmírnili a dohodli se s představiteli akademického senátu na konečném znění stanoviska, které předsednictvo senátu obratem schválilo.

Stanovisko uvádí, že „předsednictvo Akademického senátu Univerzity Karlovy bere vážně požadavky týkající se klimatu předložené iniciativou Univerzity za klima a vyzývá vedení univerzity, aby projevilo iniciativu při jejich naplňování“. Prorektor Jan Royt následně řekl, že vedení Univerzity Karlovy výzvě vyhoví.

‚Akt dobré vůle‘

„Na konci došlo k návrhu vyjádření dobré vůle z obou dvou stran. Z naší, že uděláme nové usnesení předsednictva, které bude reagovat na jejich iniciativu. A jejich aktem dobré vůle zase bylo, že změní formu protestu a odejdou z Karolina,“ vysvětlil, jak došlo k dohodě, pro Radiožurnál člen akademického senátu František Zahálka.

Návrh na odvolání rektora Tomáše Zimy ale podle něj od začátku nebylo možné splnit, protože „má své zavedené postupy, které mohou využít.“

To, že studenti ukončili klimatickou stávku po dohodě se senátem, potvrdil serveru iROZHLAS.cz i mluvčí univerzitní okupační stávky za klima Kryštof Tomáš Říha.

„V požadavcích máme uhlíkovou neutralitu univerzity do roku 2022 nebo chceme, aby se aktivně zapojila do veřejné debaty. Jsme připraveni o tom s univerzitou a akademickým senátem dále jednat a také se chceme účastnit rozhodování v komisích, které se tohoto problému týkají,“ pokračoval.

Zmínil ale, že chtějí dále bojovat za to, aby vláda začala řešit klimatickou krizi nebo za odstoupení rektora, který je podle nich „nedůvěryhodný“. O odchodu Zimy chtějí jednat v blízké době na plénu.

Studenti: ‚Svoboda‘

Bezprostředně po uzavření dohody vyšli demonstranti na nádvoří Karolina, kde se shlukli do hloučku, slavili a vykřikovali „vítězství“ a „svoboda“. Zhruba o 45 minut později začali vyklízet ležení u vrátnice rektorátu a snímat plakáty vyvěšené na budově i na oplocení areálu. Na úklid budovy dohlíželi zástupci univerzity, vše se dělo bez konfliktů.

Prostory vestibulu v Karolinu, kde sídlí rektor a centrální orgány univerzity, obsadili studenti minulý týden ve středu. Předtím strávili jeden den a noc v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde stávkovali za lepší ochranu klimatu a snižování emisí. Svůj protest směřovali k vládě, po přesunu do Karolina ho ale namířili hlavně proti rektorovi Zimovi.

Univerzita Karlova má kolem 45 000 studentů. V budově rektorátu demonstrovaly dvě desítky lidí, někteří z nich uváděli, že studují na jiné vysoké škole. V pondělí se většina z nich odmítla vyjádřit k dotazům zástupců akademického senátu, na které vysoké škole studují.

Dominika Kubištová, Daniela Tollingerová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme