Univerzita Karlova chystá bezpečnostní opatření pro každou fakultu. Připravuje i pietní akce

Univerzita Karlova připravuje pro děkany jednotlivých fakult dokument s možnými bezpečnostními opatřeními, která by mohli zavést v budovách fakult. Dostanou tak seznam, kde budou vyjmenovaná opatření specifikovaná pro jednotlivé fakulty i jejich budovy. Uvedla to rektorka Milena Králíčková. Štáb se v úterý zabýval i koordinací aktivit akce Měsíc pro fakultu. Měly by vrátit akademický život k budově filozofické fakulty na náměstí Jana Palacha.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté před budovou Filozofické fakulty UK

Univerzita Karlova připravuje pro děkany jednotlivých fakult dokument s možnými bezpečnostními opatřeními, které by mohli zavést v budovách fakult (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na zasedání krizového štábu se podle Králíčkové řešila i podoba letního semestru na filozofické fakultě. „Výuka bude probíhat jak v náhradních prostorách ostatních fakult či dalších institucích, které taky nabídly možnost výuky, tak také online. My už jsme si ozkoušeli, že i třeba zkoušet nebo udělat zápočet, to všechno online umíme, takže i tyhle možnosti tam budou,“ řekla.

O tom, jak se budou studenti učit, budou informovat garanti jednotlivých studijních programů, dodala. Letní semestr by měl začít standardně.

Škola už je v kontaktu s rodinami všech obětí střelby na univerzitě, ve sbírce je přes 68 milionů korun

Číst článek

Štáb se v úterý zabýval i možnostmi bezpečnostních opatření, která by mohli děkani zavést na jednotlivých fakultách. Jedním z možných opatření je například vstup na kartu. Toto opatření už některé budovy, které se dostavěly v posledním roce, podle Králíčkové mají.

Jedním z hlavních témat byla podle šéfa krizového štábu univerzity Otomara Slámy i podoba pietního průvodu nazvaného Přenesení světla. Symbolicky by studenti měli přenést světlo od rektorátu k budově fakulty na náměstí Jana Palacha, budovu chtějí podle Králíčkové symbolicky obejmout.

Sběr svíček, které pokrývají obě pietní místa, se bude ještě organizačně řešit. „Chceme to udělat velmi citlivě a předpokládáme, že to toho 4. ledna nějak proběhne,“ řekla Králíčková.

Koordinace je podle ní složitější, protože se do pietních akcí chce zapojit velké množství studentů. Ze sebraných svíček by se mělo podle Slámy vytvořit umělecké dílo, které by mělo zachovat vzpomínku.

V budově fakulty na Palachově náměstí podle Slámy v úterý zasedlo její vedení, začíná tam pracovat i administrativní personál. Pro fakultní veřejnost zůstane budova zavřená podle Králíčkové minimálně do konce ledna.

Zkoušky na filozofické fakultě budou dobrovolné. Ruší se i výuka do konce zimního semestru

Číst článek

Lidé poslali po střelbě univerzitě finanční pomoc, lidé nejvíce přispívají do Nadačního fondu Univerzity Karlovy. „Včetně peněz, které jsou i na cestě, je to částka atakující 72 milionů korun,“ řekl Sláma. Část peněz bude směřovat k rodinám obětí, univerzita chce podpořit i raněné.

Sláma v úterý odpoledne řekl, že harmonogram konkrétních bezpečnostních opatření plánuje UK představit na čtvrtečním setkání s médii.

Jde například o nasazení systému KISS, což je systém, který umožňuje včas varovat lidi v dané oblasti. Tento systém umožňuje lidem poslat prostřednictvím SMS instrukce, co mají dělat, zda se mají například evakuovat, vysvětlil Sláma. Tento systém byl už podle Slámy pilotně nasazen v některých budovách UK, nyní se bude zavádět na fakultách, které o to budou mít zájem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme