Profesor Kovář obviněný z plagiátorství končí ve funkci prorektora Univerzity Karlovy, uvedl děkan

Poté, co tři doktorandi Univerzity Karlovy obvinili prorektora Univerzity Karlovy z plagiátorství, končí Martin Kovář ve své funkci. Uvedl to Deník N s odvoláním na děkana filozofické fakulty Michala Pullmanna.

Praha (Aktualizováno: 15:09 13. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Profesor a bývalý prorektor Univerzity Karlovy Martin Kovář | Foto: Draceane | Zdroj: Wikimedia | CC BY-SA 4.0,©

„Ano, mohu potvrdit, že rezignoval,“ reagoval Pullmann na dotaz Deníku N. Jak deník uvedl s odvoláním na nejmenované zdroje, oznámil profesor svou rezignaci ke konci prosince.  

Martin Kovář

Martin Kovář je český historik působící na Ústavu světových dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Odborně se zabývá především raně novověkými dějinami se zaměřením na dějiny Velké Británie.

Podle studentů opisoval profesor ve dvou publikacích od britského historika Barryho Cowarda, neuvedl ho ovšem jako zdroj. Kovář to už dříve odmítl. 

„Ze srovnání jasně vyplývá, že texty se do detailu shodují. Totéž platí o poznámkových aparátech. Je třeba zdůraznit, že Martin Kovář neuvedl, že ve svém textu cituje z vědecké publikace, jak měl za povinnost,“ napsali doktorandi z Filozofické fakulty Marek Jandák, Tomáš Konečný a Ondřej Crhák v podnětu k etické komisi, který zveřejnili na blogu studentského časopisu Obscura. V něm podrobně znázornili, které části se jeví jako podezřelé.

„Pokud jde o obsah mého textu, píše-li několik málo relevantních historiků ve srovnatelném stránkovém rozsahu o nějakém dlouhodobě nekontroverzním historickém tématu, nelze očekávat, že budou psát něco dramaticky odlišného,“ uvedl Kovář minulý týden.

Mluvčí UK Václav Hájek uvedl, že Kovář rezignoval kvůli dlouhodobým osobním útokům, kterým čelí. „Ke všem obviněním z plagiátorství, z nichž některá (Kovář) shledal již při prvním čtení lživými, se vyjádří po jejich podrobném prostudování,“ uvedl mluvčí UK. „Důležitým důvodem k ukončení jeho pracovního poměru na Filozofické fakultě UK je rovněž to, že nehodlá nadále pracovat v prostředí, v němž je dlouhodobě vystavován osobním útokům - zejména na sociálních sítích, což má devastační dopad na jeho rodinu,“ doplnil Hájek.

bar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme