Doktorandi obvinili prorektora Univerzity Karlovy z plagiátorství. Podnět bude řešit etická komise

Tři doktorandi z Univerzity Karlovy obvinili v podnětu k etické komisi profesora a prorektora z téže školy Martina Kováře z plagiátorství. Podle studentů opisoval profesor ve dvou publikacích od britského historika Barryho Cowarda, neuvedl ho ovšem jako zdroj. Kovář to odmítl, věcí se bude zabývat etická komise, napsal Deník N.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Profesor a bývalý prorektor Univerzity Karlovy Martin Kovář | Foto: Draceane | Zdroj: Wikimedia | CC BY-SA 4.0,©

„Ze srovnání jasně vyplývá, že texty se do detailu shodují. Totéž platí o poznámkových aparátech. Je třeba zdůraznit, že Martin Kovář neuvedl, že ve svém textu cituje z vědecké publikace, jak měl za povinnost,“ napsali doktorandi z Filozofické fakulty Marek Jandák, Tomáš Konečný a Ondřej Crhák v podnětu k etické komisi, který zveřejnili na blogu studentského časopisu Obscura. V něm podrobně znázornili, které části se jeví jako podezřelé.

Samotná univerzita i etická komise fakulty obdržely podnět studentů ve středu ráno. „O termínu projednání rozhodne etická komise na svém setkání. „Podnět bude nejprve prošetřen, do té doby je bezpředmětné toto podezření komentovat,“ řekl mluvčí univerzity Václav Hájek Deníku N.

Podle většiny vysokých škol nemají zpětné kontroly závěrečných prací smysl. Několik univerzit ale práce ověří

Číst článek

‚Chirurgicky přesná‘ shoda

Podle jednoho z autorů, Crháka, bylo podezření na plagiátorství veřejným tajemstvím. Doktorandi se zaměřili na dvě Kovářovy práce. Jedná se o monografii z roku 1998 Anglie posledních Stuartovců 1658–1714 a o tři roky starší práci Stuartovská Anglie (Stát a společnost v letech 1603–1689). Kovář podle podnětu k etické komisi vycházel z publikace Barryho Cowarda The Stuart Age: A History of England 1603–1714, která vyšla v roce 1994.

„Nejvíce patrným zjištěním výše uvedeného srovnání části poznámkových aparátů v pracích Barryho Cowarda a Martina Kováře je v mnoha detailech až chirurgicky přesná shoda v 32 z celkových 34 (94 %) po sobě jdoucích poznámek z části Cowardova textu, z níž Kovář vycházel,“ uvedli studenti.

Podle odborníka to je plagiát

Samotný Martin Kovář jakékoli pochybení odmítl. „Pokud jde o obsah mého textu, píše-li několik málo relevantních historiků ve srovnatelném stránkovém rozsahu o nějakém dlouhodobě nekontroverzním historickém tématu, nelze očekávat, že budou psát něco dramaticky odlišného,“ uvedl Kovář.

Univerzita Karlova poprvé odňala tituly kvůli plagiátorství. Přišel o ně absolvent teologické fakulty

Číst článek

Profesora a odborník na autorské právo Ivo Telc deníku potvrdil, že jde o plagiát. „Literární ztvárnění může být jiné, ovšem jedná se o ukradení poznatků, tedy nekalost ve smyslu úsilí dovednosti a práce cizího, kterou jsem si přivlastnil, například přivlastnění výsledků cizí badatelské práce, ač jsem je literárně popsal jinak, svými slovy,“ uvedl.

Doktorandi v podnětu napsali, že se jedná pouze o shodu s jednou zkoumanou publikací v anglickém jazyce. „Výše odhalený styl práce založený na přivlastňování si výsledků práce Barry Cowarda ve zkoumaných ukázkách vznáší důvodné podezření, že stejného jednání se profesor Kovář mohl dopouštět i ve vztahu k dalším dílům jiných autorů,“ napsali. 

och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme