Univerzita Karlova poprvé odňala tituly kvůli plagiátorství. Přišel o ně absolvent teologické fakulty

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima rozhodl o odejmutí dvou magisterských titulů absolventovi školy kvůli plagiátorství. V pátek o tom informoval mluvčí UK Václav Hájek. Podle něj je to poprvé, kdy škola k odnětí titulů z důvodu plagiátorství přistoupila.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle rektora se diplomové práce kontrolovaly v antiplagiátorských programech. (ilustrační foto) | Zdroj: Wikimedia Commons | CC-BY-SA 4.0,©

Případ odnětí titulů se týká absolventa Husitské teologické fakulty UK, který tam vystudoval dva programy. Obě diplomové práce obhájil loni 26. září. Přezkumná komise školy podle Hájka potvrdila, že jde o plagiáty.

Metnarova diplomová práce není plagiát, oznámila Ostravská univerzita

Číst článek

Pokud je plagiát dodatečně odhalen, může vysoká škola podle zákona odebrat absolventovi diplom do tří let od jeho udělení. Dříve tuto možnost neměla. Změnu přinesla novela vysokoškolského zákona v roce 2016.

Zástupci UK podle Hájka zjistili, že dvě diplomové práce vznikaly bez průběžné spolupráce s vedoucím práce. „To lze v daném kontextu chápat jako projev utajování skutečného postupu při zhotovení textu obou prací,“ uvedl mluvčí.

Dvojí kontrola

Podle rektora se diplomové práce kontrolovaly v antiplagiátorském programu ještě před jejich obhájením. V běžně používaném softwaru Theses byla shoda nízká, na nesrovnalosti ale ukázal další systém, který škola má. „Jakmile byl náznak, tak jsme to začali řešit hned,“ uvedl Zima.

Řízení o vyslovení neplatnosti vykonání obhajoby diplomových prací daného absolventa začalo podle mluvčího 12. července.

Malá musí na plagiátorství v diplomové práci reagovat. Předpokládám, že to nějak vysvětlí, řekl Babiš

Číst článek

„Na základě uvedeného zjištění rektor UK došel k závěru, že je nepochybné a zcela prokázané, že absolvent v důsledku úmyslného a neoprávněného užití díla jiných osob hrubě porušující právní předpisy upravující ochranu duševního vlastnictví, při sepisování svých diplomových prací vědomě, záměrně, a přitom nepřiznaně převzal čili opsal podstatné části z jiné diplomové a rigorózní práce,“ sdělil Hájek.

Vedoucího práce podle rektora žádný trest nečeká. „Neshledali jsme nic, co by tam bylo zásadního a špatného,“ řekl Zima.

Podkladem pro rozhodnutí o odebrání titulu absolventovi byly texty obou prací, stanovisko přezkumné komise a etické komise školy a výsledky antiplagiátorských systémů Theses a Turnitin, doplnil Hájek.

Na problematiku kvality závěrečných prací upozornila v červenci kauza plagiátorství bývalé ministryně spravedlnosti Taťány Malé (ANO) a bývalého ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála (ČSSD), kteří kvůli tomu rezignovali.

Problém s diplomovou prací měl letos také ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), který v ní neuváděl zdroje u některých pasáží převzatých z knih. Všichni tři odevzdali své práce v době před rokem 2008, kdy se ještě plagiáty neodhalovaly pomocí speciálního softwaru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme