Univerzita Karlova podává stížnost proti odložení případu střelby. Média prosí o ohleduplnost

Univerzita Karlova podá proti usnesení o odložení případu tragédie na Filozofické fakultě UK stížnost s návrhem na úplné došetření všech souvislostí útoku i jemu předcházejících událostí. Informovala o tom v pondělí na webu. V pátek uplyne půl roku od střelby, při které přišlo o život čtrnáct lidí. Po útoku pachatel, který byl podle policie studentem fakulty, spáchal sebevraždu. O stížnosti bude rozhodovat státní zastupitelství.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní pietní místo vzniklo u rektorátu Karlovy Univerzity v Praze

Univerzita Karlova podá stížnost na odložení případu střelby (ilustrační foto) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Usnesení o odložení obdržela univerzita v pátek. „Stížnost lze ze zákona podat do tří kalendářních dnů od doručení, proto ji Univerzita Karlova podá dnes (v pondělí),“ uvedla škola v prohlášení.

Zároveň požádala média o „ohleduplnost, etický přístup a mediální zdrženlivost v celé kauze“ s ohledem na pozůstalé a raněné.

„Zvláště konkrétní detaily z usnesení Policie ČR představují mimořádně bolestivé informace, a Univerzita Karlova proto žádá o maximální střízlivost ze strany médií v jejich zveřejňování s ohledem na potřeby zasažených a ochranu jejich soukromí,“ napsala Univerzita Karlova na webu

Kriminalisté dokončili vyšetřování střelby na filozofické fakultě v Praze. Případ odložili

Číst článek

„Děkuji také všem těm zástupcům a zástupkyním médií, kteří přistupují ke své práci citlivým a korektním způsobem a berou ohledy na potřeby a přání zasažených,“ doplnila rektorka Milena Králíčková.

Policie v pondělí prostřednictvím sítě X informovala, že doručila poškozeným usnesení o odložení případu. Zároveň znovu zdůraznila, aby média usnesení nešířila, než budou vyrozuměni všichni poškození. 

„Novinářům, kteří usnesením disponují a přesto jej nezveřejňují, děkujeme za jejich citlivý přístup, a to i jménem poškozených. Platí, že veřejnost s výsledky prověřování seznámíme, jakmile to bude možné,“ uvedli policisté.

Při střelbě v budově fakulty v centru Prahy přišlo loni 21. prosince o život čtrnáct lidí. Dalších 25 lidí bylo zraněno, někteří vážně. Podle policie střílel čtyřiadvacetiletý student fakulty z obce Hostouň na Kladensku, kde byl nalezen i jeho mrtvý otec.

Policie mladíka na základě balistické expertizy spojila rovněž s případem vraždy muže a dvouměsíčního dítěte v Klánovickém lese na okraji Prahy.

Univerzita Karlova stále nabízí krizovou a psychologickou podporu pro své studenty, učitele i zaměstnance. Pokračuje také v poskytování krizové, psychologické a finanční podpory rodinám pozůstalých. 

jkd, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme