‚Nejpřísnější opatření.‘ V Olomouci uzavřeli kolej se zahraničními studenty, někteří mají koronavirus

Olomoucká Univerzita Palackého zavřela kvůli koronaviru koleje Generála Svobody. U několika ze 110 zahraničních studentů testy prokázaly nemoc Covid-19. „Je jich zhruba 12,“ řekl serveru iROZHLAS.cz prorektor pro vnější vztahy Petr Bilík. Studenti zatím nesmí z kolejí odcházet. Univerzita čeká na oficiální vyjádření krajské hygienické stanice, o tom jak situaci řešit.

Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Univerzita Palackého musela kvůli koronaviru zavřít jednu z olomouckých kolejí (ilustrační foto) | Zdroj: Mapy.cz

„Máme tam studenty, kteří jsou v karanténním režimu. Nezbývá než přijmout nějaké opatření, než dostaneme definitivní vyjádření od hygieny, jak metodicky postupovat,“ vysvětlil Bilík. Redakce se snažila místní hygienickou stanici několikrát kontaktovat, dosud ale vyjádření nedostala.

Nemocnice Trutnov končí s odběry na COVID-19, chybí jí testovací sady. Kraj pracuje na jejich sehnání

Číst článek

„S jednou dobrovolnou výjimkou jde o zahraniční studenty, z nichž někteří byli pozitivně testováni,“ popsal. Hygienická stanice otestovala studenty v sobotu, hned poté správa kolejí ubytovala nakažené v jednom bloku a studenty, kteří zůstávají v karanténě, v druhém. „Pokud vím, všichni mají lehký průběh nemoci, většinově bez příznaků,“ dodal Bilík.

Za 14 dní čekají studenty další testy na Covid-19, mezitím chce správa budovy vydezinfikovat. „Koleje budeme dezinfikovat v pátek. Průběžně budeme muset sanitaci opakovat,“ vysvětlil pro iROZHLAS.cz ředitel Správy kolejí a menz Josef Suchánek. „Opatření jsou nejpřísnější možná, která lze nastavit,“ dodal.

Pomoc na telefonu

Univerzita studentům zajistila linky v angličtině, na které se mohou obrátit v případě zdravotních a psychických potíží. Dobrovolníci jim nosí nákupy. Několik studentů z oboru překladatelství se podle Bilíka dokonce nabídlo, že v rámci praxe budou komunikovat s dotyčným po Skypu, pomáhat jim a podporovat je.

Prymula: Roušky neslouží k ochraně naší, jak WHO mylně interpretuje, ale k ochraně všech v okolí

Číst článek

V pondělí jedna ze studentek sdílela ve skupině Univerzita Palackého v Olomouci několik fotografií a tvrdila, že jde o snímky pořízené v prostorách stávající karantény. Na jedné z nich byl vidět přeplněný koš a znečištěná linka v místních kuchyňkách. Příspěvek ale během úterního odpoledne autorka smazala poté, co se snažila redakce jejich pravost ověřit.

„Není to běžná situace. Od každého jídla mají tašku, umělohmotné boxy. To se okamžitě začne vršit,“ vysvětluje nepořádek Bilík. Uklízečky i kolejní referentky podle něj na kolejích ale stále pracují.

Na dalších kolejích podle Suchánka zatím podobné problémy nejsou. „Zůstávají tady například medici, kteří pomáhají v nemocnicích,“ řekl.

Party na Větrníku

O vysokoškolských kolejích se v souvislosti s koronavirem mluvilo už minulý týden. Na pražských kolejích Univerzity Karlovy na Břevnově pořádala skupina zhruba třiceti zahraničních studentů party v době, kdy v Česku byla všeobecná karanténa a zároveň byly povolené akce nanejvýš pro deset lidí. Na místo dorazila i pražská policie.

„V návaznosti na zmiňovanou událost byli všichni studenti v rámci Erasmu informováni, že toto jednání je naprosto nepřípustné a že při jakémkoli dalším porušení všichni budou vyloučeni z ubytování, a také z Erasmu. Nikoliv jen ti, kteří byli na akci legitimování policií,“ sdělil tehdy médiím mluvčí univerzity Václav Hájek.

Dominika Kubištová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme