Univerzita Palackého může mít jako první v Česku ombudsmana studentů

Univerzita Palackého může mít jako první vysoká škola v Česku veřejného ochránce práv studentů. Akademický senát vzal za své návrh svého člena - studenta práv Petra Sojky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Posluchárna při přednášce Michaela Londesborougha

Posluchárna při přednášce Michaela Londesborougha | Foto: David Kabele

Bezpráví, neférové praktiky nebo diskriminace. Od prvního ledna už by tyto křivdy mohli studenti olomoucké univerzity jako první v Česku řešit se svým ombudsmanem.

Svoje představy přesně popsal - jako budoucí profesionální právník - autor celého nápadu student Petr Sojka:

Přehrát

00:00 / 00:00

O možnosti vzniku institutu studentského ombudsmana mluvila Blanka Mazalová

"Měl by být volen všemi studenty univerzity, kde univerzita bude jen volební obvod. Bude mít samozřejmě svoji kancelář, měla by to být funkce na plný úvazek. Není vyloučena přítomnost dalších osob – třeba expertů v oboru právo a podobně.“

„Já se domníván, že optimální počet zaměstnanců kanceláře by měl řádově být 3 až 5. Moje představa spíše směřovala k emeritnímu profesorovi. Protože ombudsman nemá ze své podstaty možnost měnit, či rušit žádná rozhodnutí. Jeho autorita je postavena na bázi důvěry.“

Veřejný ochránce práv studentů funguje na většině vysokých škol v západní či jižní Evropě - právě tady hledal Petr Sojka inspiraci:

Vysokoškoláci mají vysoké nároky na nástupní platy, často jim ale chybí praxe

Číst článek

„Lepší zakotvení mají univerzity například Harvard, Oxford, Cambridge a podobně. Harvard má vyloženě svoji kancelář ombudsmana, Oxford a Cambridge se o ni dělí.“

Ombudsmana by si měli studenti volit sami. Souhlasí s tím i prorektor Vít Zouhar. Sám ale předpokládá, že stížností na rektorátu mu neubude:

„Ten budoucí ombudsman určitě bude oslovován v nejrůznějších situacích. Na druhé straně nebude mít výkonnou kompetenci, ta bude stále zůstávat stále na bedrech nás, akademických funkcionářů.“

Univerzita Palackého Olomouc | Foto: Kamila Ivanová

Olomoučtí akademici teď řeší konkrétní kroky, které povedou k ustanovení veřejného ochránce práv studentů. Rektor je akademickému senátu předloží 12. června.

Jestli s institutem studentského ombudsmana bude počítat i novela vysokoškolského zákona už záleží na ministerstvu školství. To zatím v této věci váhá.

Jisté je, že veřejný ochránce práv v Olomouci bude revoluční změnou, alespoň pro zhruba 23 tisíc studentů Univerzity Palackého.

Blanka Mazalová, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme