Univerzita Palackého vyzvala komunistu Ondráčka, aby se vzdal titulu. ‚Získal ho neeticky,‘ tvrdí

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček získal svůj akademický titul v rozporu s etickými pravidly, tvrdí Univerzita Palackého v Olomouci. Rektor proto zákonodárce dopisem vyzval, aby titul sám vrátil. Oficiálně už o něj přijít nemůže, jelikož doktorát získal v roce 2011, zákonná lhůta k zahájení řízení o zneplatnění obhajoby již uplynula. Ondráčkovo vyjádření redakce shání.

Olomouc (Aktualizováno: 18:40 14. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček | Foto: PETR TOPIČ / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Ondráček je s dalšími českými poslanci v Bělorusku v rámci mise OBSE jako pozorovatel při předčasných parlamentních volbách, které se v zemi konají tuto neděli 17. listopadu. Jeho vyjádření se nepodařilo získat.

Výzva, kterou Univerzita Palackého (UP) ve čtvrtek zveřejnila, má obecnou platnost i pro další podobné případy.

„Univerzita Palackého v Olomouci apeluje, aby držitel akademického titulu, jenž byl doložitelně získán v rozporu s etickými pravidly, rezignoval na jeho užívání a na prospěch z něj plynoucí. V tomto smyslu univerzita osloví konkrétní osobu, které se záležitost týká, byť se jedná o akt nad rámec stávajícího zákona,“ uvedla mluvčí univerzity Gabriela Sýkorová Dvorníková.

Komunista Ondráček v disertační práci opisoval, potvrdila Univerzita Palackého v Olomouci

Číst článek

Zdeněk Ondráček napsal a v roce 2011 obhájil práci s názvem Násilí jako sociálně patologický jev v rodině. Podle výsledků kontroly jeho práce ve své disertaci porušil citační zásady, neuvedl citované zdroje nebo je uvedl nepřesně či nesprávně.

Většinu teoretické části, která tvoří více než polovinu textu, sestavil jako kompilát z poznatků, které byly v době jejího vzniku známé, aniž je analyzoval nebo kriticky posoudil jejich vztahy a souvislosti. Pouze je ve výčtech uvádí, uvedli minulý pátek zástupci UP.

Odborníci tak došli k závěru, že Ondráček porušil zásady a zvyklosti tvůrčí vědecké práce, které obsahuje etický kodex zaměstnanců a studentů UP. Porušil zejména zásady pro tvůrčí činnost.

Doslovně opsané odstavce. Olomoucká univerzita znovu prověří disertační práci poslance KSČM Ondráčka

Číst článek

Univerzita ve čtvrtek v souvislosti s výsledky šetření disertační práce Zdeňka Ondráčka vyslovila politování nad pozitivním nálezem a opětovně konstatuje, že vzhledem k uplynutí zákonné lhůty nelze zahájit řízení o zneplatnění obhajoby.

Vzhledem k tomu, že poslanec není členem akademické obce UP, nelze dát podnět k projednání jeho případu etickou komisí rektora, ani zahájit disciplinární řízení.

Po zveřejnění výsledků kontroly v pátek minulý týden Ondráček opakovaně odmítl žádost novinářů, aby se k posudku vyjádřil. Po mluvčí vzkázal, že o věci bude komunikovat s univerzitou, až dokument dostane písemně. Vedení KSČM kauzu neřešilo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme