Univerzitě Karlově Kobzova omluva nestačí, na trestním oznámení kvůli výroku o střelbě trvá

Omluvu poslance Jiřího Kobzy (SPD) za jeho výroky související s prosincovou střelbou na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy považuje vedení univerzity za nedostatečnou a podá na něj trestní oznámení. Poslanec se svým vyjádřením, za které se omluvil v úterý, mohl dopustit podle školy šíření poplašné zprávy a podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Ve středu tom informoval mluvčí univerzity Václav Hájek.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pieta za oběti střelby na filozofické fakultě

Pieta za oběti střelby na filozofické fakultě | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Omluva, kterou poslanec Kobza zveřejnil, považuje UK za nedostačující a nechápe ji tak, že by pan Kobza vzal svá slova ze dne 28. prosince 2023 zpět. Jeho omluva byla učiněna až po téměř 14 dnech (9. ledna 2024) a až ve chvíli, kdy se ve veřejném prostoru začalo hovořit o možných trestněprávních důsledcích jeho jednání,“ uvedlo vedení univerzity v prohlášení. I proto se vedení školy rozhodlo, že trestní oznámení podá.

Univerzita Karlova podá trestní oznámení na poslance Kobzu. ‚Musím chránit její jméno,‘ řekla rektorka

Číst článek

Kobza se za své výroky v souvislosti se střelbou na filozofické fakultě omluvil v úterý na svém facebookovém profilu. Napsal, že svůj příspěvek psal ve chvíli, kdy měl velkou zlost nad zmařenými životy, a nechtěl se dotknout rodin obětí a dalších účastníků tragédie nebo narušit pietu.

Od výroků se dříve distancovala SPD, podle České konference rektorů překročily hranice slušnosti i lidskosti. Kobza se v později smazaném příspěvku tázal, co se vlastně na fakultě učí. „Jaký indoktrinační program nenávisti tam běží? Jakou roli v tom hrají neziskovky?“ napsal poslanec.

Vyjadřoval se také o pachateli střelby, při které před Vánocemi v budově FF UK zemřelo vedle něj dalších 14 lidí. Kobza ho označil za „špičkový produkt inkluzivního progresivistického školství“. O podání trestního oznámení informovala v pondělí večer Česká televize.

„Univerzity Karlovy a nás všech se dotklo vyjádření poslance Kobzy. Budeme na ně reagovat trestním oznámením,“ uvedla rektorka Milena Králíčková. Kobza dříve uváděl, že chtěl příspěvkem vyvolat věcnou diskusi a stáhl ho kvůli vlně kyberšikany a výhrůžek, které čelil. Konference rektorů označila jeho příspěvek za „naprosto šokující, překračující hranice slušnosti, morálky, dobrých mravů, ale i hranice lidskosti“.

Mluvčí SPD Barbora Šťastná v úterý sdělila, že předsednictvo SPD se už ke Kobzovým výrokům vyjádřilo a důrazně se od nich distancovalo. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme