Univerzity by mohly v příštím roce dostat výrazně méně peněz

Vysoké školy by mohly v příštím roce výrazně postihnout škrty ve státním rozpočtu. Ministerstvo financí hodlá snižovat takzvané mandatorní, tedy povinné výdaje státního rozpočtu a dojít má na všechna ministerstva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Masarykova univerzita | Foto: Masarykova univerzita

Resort školství by tak měl dostat o více než 3 miliardy korun méně než letos. Vysoké školy by pak na každého studenta vyinkasovaly o 30 procent méně než v roce 2007. Předseda České konference rektorů a rektor Masarykovy univerzity v Brně Petr Fiala s tím nesouhlasí. Podle něj by to ohrozilo kvalitu výuky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor rektora Masarykovy univerzity v Brně Petra Fialy v pořadu Radiožurnálu Stalo se dnes

"Bude to mít ten důsledek, že pravděpodobně dlouho neudržíme kvalitu vzdělávání na vysokých školách. Já si myslím, že to je nepřijatelná situace a že je potřeba ten rozpočet navýšit tak, abychom zaplatili studenty, které už na základě dohody vysokých škol a státu na školách máme," řekl Fiala.

Částečným řešením by podle Fialy mohlo být zavedení školného. "Debata o školném probíhá v celé Evropě, školné je pravděpodobně jedním z důsledků masového vzdělávání."

"My si ale nesmíme myslet, že školné nahradí veřejné prostředky, které mají jít do vysokých škol. Školné je určitě nástroj, o kterém musíme mluvit. Sám se domnívám, že nějaká forma školného dříve nebo později zavedena bude," dodal Fiala.

Přečtěte si také:
Reformu vysokých škol předchází výzkum ministerstva školství
Stavební spoření na studium?

Igor Maňour, Petr Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme