Univerzity by mohly v příštím roce dostat výrazně méně peněz

Vysoké školy by mohly v příštím roce výrazně postihnout škrty ve státním rozpočtu. Ministerstvo financí hodlá snižovat takzvané mandatorní, tedy povinné výdaje státního rozpočtu a dojít má na všechna ministerstva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Masarykova univerzita | Foto: Masarykova univerzita

Resort školství by tak měl dostat o více než 3 miliardy korun méně než letos. Vysoké školy by pak na každého studenta vyinkasovaly o 30 procent méně než v roce 2007. Předseda České konference rektorů a rektor Masarykovy univerzity v Brně Petr Fiala s tím nesouhlasí. Podle něj by to ohrozilo kvalitu výuky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor rektora Masarykovy univerzity v Brně Petra Fialy v pořadu Radiožurnálu Stalo se dnes

"Bude to mít ten důsledek, že pravděpodobně dlouho neudržíme kvalitu vzdělávání na vysokých školách. Já si myslím, že to je nepřijatelná situace a že je potřeba ten rozpočet navýšit tak, abychom zaplatili studenty, které už na základě dohody vysokých škol a státu na školách máme," řekl Fiala.

Částečným řešením by podle Fialy mohlo být zavedení školného. "Debata o školném probíhá v celé Evropě, školné je pravděpodobně jedním z důsledků masového vzdělávání."

"My si ale nesmíme myslet, že školné nahradí veřejné prostředky, které mají jít do vysokých škol. Školné je určitě nástroj, o kterém musíme mluvit. Sám se domnívám, že nějaká forma školného dříve nebo později zavedena bude," dodal Fiala.

Přečtěte si také:
Reformu vysokých škol předchází výzkum ministerstva školství
Stavební spoření na studium?

Igor Maňour, Petr Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme