Bez teplé vody a posunout semestry. Univerzity zvažují, jak se vyhnout distanční vyúce a šetřit

Výměna běžných žárovek za úsporné nebo vypnutí teplé vody. To jsou jen některá omezení, která momentálně zvažují univerzity v kraji kvůli energetické krizi. Například Vysoká škola báňská v Ostravě má energie oproti loňskému roku dvojnásobně dražší, proto musí šetřit.

Ostrava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přednáškový sál

Přednáškový sál | Zdroj: Pixabay

Jedním z možných mnoha opatření, které Ostravská univerzita zvažuje, je zastavení teplé vody na toaletách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti k tématu zjišťovala reportérka Klára Křižáková

„Dále zvažujeme výměnu žárovek za úspornější, vypnutí reklamních svítidel, nebo také koncentrace studentů v rámci zkouškového období do méně budov či místností,“ říká mluvčí univerzity Lucie Fremrová.

Liberecká univerzita bude například zkracovat zimní semestr. „Naším cílem je nepřevádět tu zátěž na studenty a zaměstnance. Bereme ji na sebe, tudíž nechceme zkracovat semestr. Úplně nejzazší možností, kterou zvažujeme, je posunutí začátku letního semestru o jeden nebo dva týdny,“ dodává mluvčí.

Ostravská univerzita teď sbírá podněty fakult, kde všude by se dalo ušetřit. Finální opatření přijme, až bude mít návrhy kompletní a taky bude znát konečnou cenu energií, které v tuto chvíli teprve soutěží.

Regulace topení a přístrojů

Oproti tomu Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava už teď ví, že za energie oproti loňskému roku zaplatí dvojnásob.

‚Bez debaty a bez kontaktů.‘ Kvůli cenám energií hrozí online výuka, studenti ale upozorňují na problémy

Číst článek

„Úspory se u nás teprve diskutují a zvažujeme různá opatření. Může jít například o snížení teploty v kancelářích o jeden stupeň, regulace topení v málo využívaných prostorách. Další možností je možná i regulace přístrojů, které mají vysoký odběr elektřiny,“ vysvětlila mluvčí Petra Halíková a dodává:

„Samozřejmě průběžně – nejen v této situaci – pracujeme s fotovoltaickými elektrárnami nebo s výměnou svítidel.“

Úsporná opatření bude zavádět i Slezská univerzita v Opavě. Stejně jako v Ostravě ale škola teprve sbírá podněty ze všech fakult.

Klára Křižáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme