Za únorovou explozi v Poličských strojírnách může munice. Škoda je vyčíslená na 50 milionů

Škoda, kterou v únoru způsobil výbuch v areálu Poličských strojíren, se podle odhadů hasičů vyšplhala na 50 milionů korun. Vyplývá to z uveřejněné pololetní statistiky zásahů v Pardubickém kraji. Při výbuchu a následném zásahu tehdy utrpělo vážná i lehčí zranění 20 lidí včetně hasičů.

Polička Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exploze ve strojírnách v Poličce | Foto: HZS Pardubického kraje

Předešlé informace přesněji škodu nespecifikovaly, hovořilo se o desítkách milionů korun. Šlo o největší a nesložitější zásah během sledovaného období. Za letošní pololetí zasahovali u 3250 událostí. Proti stejnému období se počet událostí zvýšil o 134.

Výbuch způsobila uvnitř hydraulického lisu plastická trhavina, která byla součástí munice. Následně začalo také hořet a následovaly exploze dalšího uskladněného materiálu. Lisovnu na trhaviny provozovala sesterská společnost STV Group, která je sesterskou firmou Poličských strojíren. Provoz lisovny na stejném místě společnost možná obnoví.

Poličské strojírny neposkytly k výbuchu správné informace, stěžují si hasiči. Podali trestní oznámení

Číst článek

Celou událost policie vyšetřuje jako možné ohrožení z nedbalosti. Navíc krajští hasiči podali na firmu trestní oznámení, stěžují si, že při zásahu neměli dostatečné informace o situaci. Firma vinu popírá.

Podle dřívějších vyjádření hejtmanství se hasiči a záchranáři po výbuchu nemohli na místo dostat včas. Vrátný společnosti neměl v den neštěstí informace o mimořádné události v areálu a o místě požáru. Hasiči a záchranka přesně nevěděli, co se v podniku stalo a jaké nebezpečí hrozí.

Poličské strojírny i STV Group jsou součástí holdingu STV Invest. Hlavní aktivity holdingu směřují do oblasti obranného a bezpečnostního průmyslu, v současné době v něm pracuje přes 500 zaměstnanců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme