Za kartelovou dohodu při zakázce pro liberecké školy padly pokuty přes 20 milionů

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ložil za kartelovou dohodu tří výrobců oken pokuty v celkové výši 20 milionů korun. Společnosti Dafe-plast, OSF 2000 a Sulko koordinovaly své nabídky, když se ucházely o veřejnou zakázku na výměnu oken ve školských budovách v Libereckém kraji. Rozhodnutí potvrdil předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj. Společnosti teď do dvou měsíců musí pokuty zaplatit.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před veřejnou zakázkou na výměnu oken se několik společností domluvilo, jaké ceny nabídne. (Ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Zamítl jsem všechny rozkladové námitky, které se týkaly zejména nedostatečného zjištění skutkového stavu a prokázání protisoutěžního jednání, procesních pochybení, jakož i výše uložených pokut,“ uvedl Rafaj.

Za to, že se domlouvaly na tom, jakou nabídku do výběrového řízení pošlou, dostala firma Dafe-plast pokutu 4,9 milionu korun, OSF pokutu 337 tisíc korun a Sulko 15,7 milionu korun.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zakázal uzavřít smlouvu na rekonstrukci loděnice v Račicích

Číst článek

Podle úřadu se výrobci oken dopustili praktiky zvané bid rigging. „O praktiku bid rigging jde tehdy, když se uchazeči o zakázku, u kterých by se jinak důvodně očekávalo, že si budou konkurovat, před podáním nabídek dohodnou, že nebudou podávat pro zadavatele nejvýhodnější nabídku, ale naopak zvýší cenu či sníží kvalitu zboží nebo služeb poptávaných ve výběrových řízeních,“ vysvětlil mluvčí úřadu Martin Švanda.

Výše udělené pokuty není nijak neobvyklá, za podobné dohody takto vysoké sankce ÚOHS občas ukládá. Naposledy v březnu dal pokuty v celkové výši 50 milionů korun devíti stavebním firmám za kartelové dohody při čtyřech veřejných zakázkách zadávaných městem Prostějov.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme