ÚOHS: ČSSD kvůli poplatkům riskuje spor s Bruselem

Před proplácením poplatků pacientům v krajských nemocnicích, které chce v regionech prosadit ČSSD, varuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Krajské úřady by se kvůli tomu mohly dostat do sporu s Evropskou komisí, která by to mohla považovat za nedovolenou podporu a narušení obchodu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antimonopolní úřad

Antimonopolní úřad | Foto: Česká televize

Podle předsedy antimonopolního úřadu Martina Peciny by bylo lepším řešením dávat tyto příspěvky lidem ve všech zdravotnických zařízeních, tedy ve státních i soukromých: "V případě, že se na nás kraje obrátí, my jim budeme radit, jak to udělat, aby nedošly do sporu s Evropskou komisí. Obecně, v případě, že poskytovatel veřejné podpory poskytne tzv. nedovolenou veřejnou podporu, komise obyčejně nařídí její vrácení," upozornil Pecina.

Pokud by ČSSD splnila svůj předvolební slib a vracela poplatky ve všech nemocnicích, budou muset kraje najít v rozpočtu pět miliard korun. ODS varovala, že tyto peníze budou chybět například na opravy silnic či podporu škol.

ČSSD na svém záměru, platit za lidi regulační poplatky v krajských nemocnicích, zatím nic měnit nehodlá. Podle poslance ČSSD a pravděpodobně i budoucího hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha, sociální demokraté svůj předvolební slib splnit chtějí.

"My na svém plánu nic neměníme. Do krajských zastupitelstev půjdou určité návrhy, ty je přijmou. Teprve potom se k tomu oficiálně může vyjádřit antimonopolní úřad. A samozřejmě, pokud vydá své rozhodnutí, že je to v Že tak, jak to bude znít je v nějakém rozporu, tak to budeme řešit. V tuto chvíli nemá cenu říkat k tomu nic jiného, než že sociální demokracie svůj předvolební slib splní a pacientům v krajských nemocnicích poplatky uhradí," ubezpečil Rath.

Plán ČSSD hradit poplatky v krajských nemocnicích z regionálních rozpočtů naráží také na velký odpor soukromých zdravotnických zařízení. Jejich ředitelé a lékaři se obávají, že je tento krok znevýhodní, protože je připraví o pacienty. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt říká, že dotování poplatků krajem navíc odporuje zákonu.

"Musíme si počkat, jak konkrétně to míní sociální demokraté, protože zatím máme zprávy z každého kraje trochu jiné. Přinejmenším by se jednalo o porušení zákona o veřejném zdravotním pojištění, který říká, že je povinností platit poplatky a poplatky vybírat. Tu povinnost mají všichni pojištěnci, nebo jejich zákonní zástupci, nikoliv kraje," připomněl Cikrt.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme