ÚOHS: Krajské samosprávy mohou zrušit poplatky v nemocnicích už od nového roku

Krajské samosprávy mohou zrušit poplatky v nemocnicích už od nového roku. Antimonopolní úřad potvrdil, že krajům nebude bránit. V případě, že by poplatky zrušily jen v krajských nemocnicích, mohlo by jít o veřejnou podporu, která je v rozporu s evropským soutěžním právem. Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Pecina nastínil několik možností, jak se tomu vyhnout. Termín od ledna 2009 je podle něj možné stihnout.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

poplatky ve zdravotnictví

poplatky ve zdravotnictví | Foto: Alena Palečková

Pracovníci krajů se dnes setkali s Martinem Pecinou, aby projednali možnosti zrušení regulačních poplatků v krajských zdravotnických zařízeních, aniž by došlo k nedovolené veřejné podpoře, která je v zemích Evropské unie nepřípustná. Žádný kraj zatím konkrétní postup nezveřejnil.

Předseda antimonopolního úřadu Martin Pecina pro Radiožurnál uvedl, že existuje řešení, aby se krajské úřady kvůli rušení poplatků nedostaly do sporu s Evropskou komisí. V případě vracení jen v krajských nemocnicích je podle něj bezproblémové využít takzvanou podporu de minimis:

"To znamená, že budou sice krajská zařízení zvýhodňována, ale pokud se vejdou do limitu pěti milionů korun za období, kdy budou peníze od krajů dostávat, potom jde o veřejnou podporu, která bezpochyby neodporuje bruselským pravidlům. Do pěti milionů je to hranice, kterou se Evropská komise nezabývá. Čili je to hranice, kdy nejde o nedovolenou státní podporu ať je poskytována na cokoliv."

To je podle předsedy Antimonopolního úřadu Martina Peciny možnost, jak překlenout období, než se najde jiné řešení: "Varianta, že dostanou všichni občané všechny poplatky je naprosto bezpečná. Varianta, že se bude dodržovat limit toho pravidla de minimis je také naprosto bezpečná. A ty další bychom museli dále rozpracovávat. Teď budeme čekat, jak se kraje rozhodnou. Těch možností je víc - už potom nejsou takové pevné. Pak by to bylo skutečně o diskusi v Bruselu. Je tady možnost si ten konkrétní postup nechat v Bruselu notifikovat. Těch permutací, jak to jde provést, jsou desítky."

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže má v oblasti veřejné podpory jen konzultační úlohu. O případném povolení veřejné podpory rozhoduje Evropská komise.

Lidé platí od začátku roku 30 korun za návštěvu lékaře a za každou položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. Poplatky zavedla od ledna Topolánkova vláda. Podle některých názorů to byl důvod, proč prohrála v říjnových krajských volbách. ČSSD už před volbami slibovala, že v případě svého vítězství poplatky v krajských nemocnicích zruší.

Šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek dnes potvrdil, že by chtěl ve vládě prosadit zrušení poplatků za děti a důchodce do konce tohoto roku. Podle místopředsedy sněmovního výboru pro zdravotnictví Borise Šťastného z ODS návrh jeho strana podpoří pouze v případě, že se jim podaří najít širší dohodu uvnitř koalice:

"My máme v této chvíli platnou dohodu z června tohoto roku s KDU-ČSL a se Stranou zelených, která říká, že osvobodíme děti do věku šesti let od poplatků u ambulantních lékařů ve výši 30 korun. A potom, že snížíme limit pro děti do 15 let z pěti na tři tisíce. To je ta stávající dohoda, která je připravená, a která je platná. Nicméně všichni dobře víme, že existují jednotliví poslanci uvnitř koaličních stran, kteří už tuto dohodu nejsou připraveni akceptovat."

Katarína Brezovská, Lucie Toraková, Radek Pavlovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme