ÚOHS porušil zákon o zakázkách, na jehož dodržování má dohlížet

Úřad na ochranu hospodářské soutěže porušil zákon o veřejných zakázkách. Pochybení se týká tendru na část vybavení do nového sídla za několik milionů korun. Úřad zakázku zrušil, znovu ji nejspíš vypisovat nebude.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antimonopolní úřad | Foto: Česká televize

Antimonopolní úřad chtěl do svého brněnského sídla nakoupit konferenční a tlumočnický systém. Zadal zakázku, vybral vítěze, ale jeden z neúspěšných zájemců si na výsledky soutěže stěžoval. Nastala tak situace, kdy musel úřad zkoumat zakázku, kterou sám zadal.

"Když podá někdo návrh na výběrové řízení, které jsme sami vypsali, tak ho musíme sami posoudit. Naše rozhodnutí je přezkoumatelné soudem jako v jiných případech, čili my skutečně kontrolujeme sami sebe, proto ty procesy jsou u nás oddělené. Náš úřad je potom kontrolován krajským soudem, případně Nejvyšším správním soudem," řekl Radiožurnálu předseda ÚOHS Martin Pecina.

Antimonopolní úřad chtěl být objektivní, nechal si proto zpracovat dva posudky - jeden od pražské advokátní kanceláře a druhý od proděkana Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně Josefa Kotáska. Podle nich úřad pochybil. Mimo jiné tím, že požadoval uzavření smluv v režimu občanského zákoníku.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme