ÚOOÚ povede od září bývalá ústavní soudkyně Ivana Janů

Senátoři dnes zvolili do čela Úřadu pro ochranu osobních údajů bývalou ústavní soudkyni Ivanu Janů. V tajné volbě jí dali přednost před inspektorem úřadu Josefem Vaculou. Janů ve funkci od září nahradí Igora Němce, který po dvou funkčních obdobích už znovu kandidovat nemohl.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivana Janů

Ivana Janů | Foto: Marián Vojtek

Podle místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky z ODS přesvědčila Janů senátory svými vystoupeními:

„Byla to tajná volba, takže já nevidím do nikoho, jak volil. Ale počet hlasů byl dostačující na její vítězství. Já si myslím, že přesvědčila, ať už na jednotlivých klubech a dneska na plénu senátorky a senátory, že ona bude tou nejlepší osobou, která nás bude chránit teď v době, kdy se nám velký bratr dostává už do postelí.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Do čela ÚOOÚ usedne bývalá ústavní soudkyně Ivana Janů. O svém vítězství mluvila v Šedesátce s moderátorem Vladimírem Krocem

Igor Němec přednesl Senátu zprávu ÚOOÚ, která podle Janů prošla bez připomínek:

„Myslím si, že je to celkem stabilní a dobře vedený úřad. A jako přicházející z justice a soudnictví bych víc uplatňovala, aby úřad bral v úvahu judikaturu Nejvyššího správního a Ústavního soudu. Aby to nebyla jen prostá interpretace zákona o ochraně osobních údajů. Aby se tam uplatňovaly principy včetně principu proporcionality – takové to vážení, když je střet dvou práv. Jako vždycky je to tady střet práva na ochranu soukromí, což je ústavní právo a dalšího práva, většinou práva na informace.“

„Také bych ráda využívala druhou rozhodovací instanci, kterou má v rámci úřadu předseda jako monokratický orgán, rozhoduje úřad a po něm o námitkách nebo rozkladu rozhoduje předseda, než rozhodnutí půjdou navenek,“ řekla Českému rozhlasu Janů.

Devětašedesátiletá Janů byla před nástupem k Ústavnímu soudu lidoveckou poslankyní a podílela se na tvorbě ústavy. Její nominaci doporučily senátorské kluby KDU-ČSL, ANO a Starostové.

Kandidatura někdejšího předsedy ČSSD ve Zlínském kraji, 64letého Vaculy, vzešla od předsedy senátorů sociální demokracie Jiřího Víchy.

ÚOOÚ má za úkol především bránit zneužívání osobních dat. Jeho inspektoři kontrolují veřejné instituce i soukromé firmy, které s nimi pracují. Mohou vést i správní řízení o uložení sankce a řízení o přestupcích.

V případě porušení zákona může ÚOOÚ, který vznikl před 15 lety, uložit pokutu ve výši až 10 milionů korun a nařídit zničení shromážděných údajů.

Vladimír Kroc, ČTK, Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme