Porušilo vnitro při posílání roušek seniorům zákon? Ochránci údajů nemají ani po třech měsících jasno

Ministerstvo vnitra na podzim poskytlo České poště jména a adresy tuzemských seniorů, a to bez jejich souhlasu. Důvod? Rozesílání ochranných pomůcek v době počínající druhé vlny koronavirové epidemie. Podle kritiků jednalo vnitro v rozporu se zákonem, případem se proto začal zabývat Úřad pro ochranu osobních údajů. Ten ale ani po měsících prověřování nevynesl verdikt.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Resort se odkazuje na zákon o evidenci obyvatel, podle kterého může adresy občanů využít rámci výkonu své působnosti. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vláda v polovině září, jen několik týdnů před volbami, rozeslala seniorům balíčky s ochrannými prostředky: pěti rouškami a jedním respirátorem.

Úkol dostal na starost ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček. Jeho resort následně České poště poskytl adresy všech tuzemských seniorů z Informačního systému evidence osob.

Roušky pro důchodce? Ochránci osobních údajů prověřují vnitro, předalo poště adresy seniorů

Číst článek

„Ministerstvo vygenerovalo soubor údajů v příslušném rozsahu,“ potvrdila v září serveru iROZHLAS.cz Hana Malá z tiskového odboru ministerstva s odkazem na usnesení vlády, podle něhož pošta od vnitra získala jméno, příjmení, adresu trvalého pobytu a doručovací adresu všech osob ve věku nad 60 let.

Resort se odkazuje na zákon o evidenci obyvatel, podle kterého může adresy občanů využít v rámci výkonu své působnosti.

„Rozesílání ochranných pomůcek do působnosti ministerstva vnitra nespadá,“ namítal ale už na podzim advokát Jan Vobořil, který se specializuje na ochranu soukromí. Podle něj jde spíše o oblast ministerstva zdravotnictví.

Věcí se obratem začal zabývat i Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), což na twitteru potvrdil jeho nový předseda Jiří Kaucký.

Server iROZHLAS.cz pravidelně zjišťuje, zda a jak úřad rozhodl. Výsledek ale není ani po téměř čtvrt roce znám.  

„Čeká se ještě na vyjádření některých útvarů v rámci úřadu,“ vysvětloval koncem září mluvčí ÚOOÚ Tomáš Paták. A to podle něj platí i v současnosti. „Úřad se touto věcí nadále zabývá,“ reagoval nyní na dotaz, bližší informace ale neposkytl.

Samotného ministerstva se zatím prověřování nedotklo. „Nemáme žádné informace, že by tu kontrola probíhala,“ řekl serveru iROZHLAS.cz Jiří Korbel z tiskového odboru vnitra.

Jak plyne ze staršího vyjádření předsedy ÚOOÚ Kauckého, postupem ministerstva vnitra se nyní zabývají jeho úředníci, on sám by do věci vstupoval až v případě odvolání.

Kaucký v minulosti na vnitru sám řadu let působil, mimo jiné jako státní tajemník. Odchod mu hrozil během úřadování ministra Lubomíra Metnara (za ANO), který na něj podal kárný návrh.

„Metnarův podnět obsahoval osm skutků, jichž se měl Kaucký dopustit. Kárné řízení s ním bylo vedeno pro sedm z nich,“ napsal server Lidovky.cz s odvoláním na zdroj obeznámený s průběhem řízení. Po Metnarově odchodu na ministerstvo obrany ale nový ministr Jan Hamáček řízení zastavil. „Nebyl jsem přesvědčen, že ke kárnému řízení jsou dostatečné důvody,“ vysvětlil tehdy.

Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme