Zamítnuté žádosti o informace by mohl řešit Úřad pro ochranu osobních údajů. Novelu schválili poslanci

Poslanecká sněmovna v pátek ve třetím čtení schválila návrh poslance Jakuba Michálka (Piráti) týkající se zákona o zpracování osobních údajů. Konkrétně by od roku 2020 mělo dojít k rozšíření působnosti Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) o ochranu práva na informace. Občané se podle nového znění zákona budou moct obrátit na ÚOOÚ v případě, když jim úřady odmítnou vydat informace.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Návrh nyní poputuje do Senátu. V odůvodnění novely se uvádí, že učiní z ÚOOÚ nezávislý orgán, který doplní soustavu veřejné správy a zajistí jednotný výklad zákona o svobodném přístupu k informacím.

Pirát chce na poslední chvíli zabránit vládě, aby osekala právo na informace. Podporu slíbili i poslanci ANO

Číst článek

Zároveň prý zajistí vymahatelnost práva na informace a rychlejší ochranu v případě excesů, kde dnes žadatel musí čekat na pravomocný rozsudek i několik let,“ během kterých požadovaná informace může ztratit hodnotu.

‚Konec obstrukcí'

Michálek krok na svém facebookovém profilu označil za zásadní vylepšení zákona o svobodném přístupu k informacím. Právě jsme prosadili konec obstrukcí při poskytování informací občanům!“ napsal.

„Jde o řešení běžné v řadě evropských států, které bylo doporučeno na mezinárodní konferenci pořádané Nejvyšším správním soudem,“ uvedl dále Michálek. V odůvodnění odkazuje i na analýzu ministerstva vnitra z roku 2013, podle které současný právní stav povinným subjektům usnadňuje obstrukční postupy“.

„Věřím, že předsedkyně úřadu a bývalá ústavní soudkyně Ivana Janů je zárukou řádného personálního obsazení,“ dodal.

ÚOOÚ v rámci přezkumu nebude moct úřadu, který informace nezákonně odmítl vydat, přikázat, aby informaci poskytl. Tato pravomoc zůstane v kompetenci soudů.

cib, lac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme