Zamítnuté žádosti o informace by mohl řešit Úřad pro ochranu osobních údajů. Novelu schválili poslanci

Poslanecká sněmovna v pátek ve třetím čtení schválila návrh poslance Jakuba Michálka (Piráti) týkající se zákona o zpracování osobních údajů. Konkrétně by od roku 2020 mělo dojít k rozšíření působnosti Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) o ochranu práva na informace. Občané se podle nového znění zákona budou moct obrátit na ÚOOÚ v případě, když jim úřady odmítnou vydat informace.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Návrh nyní poputuje do Senátu. V odůvodnění novely se uvádí, že učiní z ÚOOÚ nezávislý orgán, který doplní soustavu veřejné správy a zajistí jednotný výklad zákona o svobodném přístupu k informacím.

Pirát chce na poslední chvíli zabránit vládě, aby osekala právo na informace. Podporu slíbili i poslanci ANO

Číst článek

Zároveň prý zajistí vymahatelnost práva na informace a rychlejší ochranu v případě excesů, kde dnes žadatel musí čekat na pravomocný rozsudek i několik let,“ během kterých požadovaná informace může ztratit hodnotu.

‚Konec obstrukcí'

Michálek krok na svém facebookovém profilu označil za zásadní vylepšení zákona o svobodném přístupu k informacím. Právě jsme prosadili konec obstrukcí při poskytování informací občanům!“ napsal.

„Jde o řešení běžné v řadě evropských států, které bylo doporučeno na mezinárodní konferenci pořádané Nejvyšším správním soudem,“ uvedl dále Michálek. V odůvodnění odkazuje i na analýzu ministerstva vnitra z roku 2013, podle které současný právní stav povinným subjektům usnadňuje obstrukční postupy“.

„Věřím, že předsedkyně úřadu a bývalá ústavní soudkyně Ivana Janů je zárukou řádného personálního obsazení,“ dodal.

ÚOOÚ v rámci přezkumu nebude moct úřadu, který informace nezákonně odmítl vydat, přikázat, aby informaci poskytl. Tato pravomoc zůstane v kompetenci soudů.

cib, lac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme