ÚOOÚ: Zveřejnění osobních údajů sponzorů politických stran je legální

Veřejnost má nárok vědět, kdo financuje politické strany. Tak zní ve stručnosti rozhodnutí Úřadu pro ochranu osobních údajů. Když rozhodl o tom, že Česká pirátská strana může na internetu vyvěšovat výroční zprávy s příslušnými sponzory. Dosud byly tyto dokumenty k nahlédnutí pouze v knihovně Poslanecké Sněmovny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky | Foto: Tomáš Adamec

Je možné zveřejňovat ty údaje, které jsou politické strany povinny dodávávat do poslanecké sněmovny, kde jsou pak vlastně určeny ke zveřejnění. Rozsah těch údajů stanoví přesně zákon,“ říká Igor Němec, předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty poledních Ozvěn dne na Radiožurnálu byli Igor Němec, předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů a mluvčí serveru PirateLeaks Jakub Michálek

Jeho úřad dostal stížnost, že na internetu visí jména sponzorů politických stran s jejich osobními údaji.

„Stěžovatel se domníval, že je to v rozporu se zákonem. Naším šetřením jsme zjistili, že zákon na ochranu osobních údajů nebyl porušen, protože se skutečně jedná o údaje, které jsou určené ke zveřejnění,“ vysvětluje Němec, podle kterého by tyto údaje mohly zveřejňovat samotné strany.

„Myslím si, že veřejnost tyto informace potřebuje. Stále se to objevuje v médiích. Financování politických stran je problém, který tady máme znovu a znovu. A my jsme chtěli, aby byl na internetu veřejně dostupný autentický dokument přímo ze sněmovny. Aby si lidé nemuseli informace vyhledávat v poslanecké sněmovně a tam si údaje vyhledávat ve výročních zprávách o 1200 stranách,“ uvádí mluvčí serveru PirateLeaks Jakub Michálek.

Podle Michálka by bylo ještě lepší, kdyby politické strany zveřejňovaly, co s těmi penězi dělají a odkud je konkrétněji berou, dohledávat odkud berou sponzoři peníze ale není úkolem jiné politické strany:

„To je úkolem médií a některá média plní tuto svoji funkci dobře.“

Veronika Sedláčková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme