ÚP vyřadí tisíce uchazečů o práci. Nechodí na kontroly na Czech Pointy

Lidé na podpoře si už jen tak načerno nepřivydělají. Leda na noční směně. Lidé, kteří jsou dlouhodobě bez práce nebo pracovní nabídky opakovaně odmítají, musejí docházet v určený čas, a to v běžné pracovní době, na Czech Pointy. Pokud se bez vážného důvodu nedostaví, vyřadí je úřad práce z evidence a přijdou o dávky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká pošta, Czech Point, Poštovní spořitelna, Česká pojišťovna, logo

Česká pošta, Czech Point, Poštovní spořitelna, Česká pojišťovna, logo | Foto: Eva Odstrčilová

Podle ředitele odboru služeb trhu práce ministerstva práce a sociálních věcí Jiřího Vaňáska se nová praxe osvědčila: „Dosavadní praxe ukazovala, že skutečně řada uchazečů o zaměstnání vykonávala nelegální práci. V tuto chvíli evidujeme přes 4000 zahájených správních řízení ve věci vyřazení z evidence. Čili ten projekt přináší svůj přínos.“

Člověk, který nedorazí v uvedený termín na Czech Point, může ve správním řízení svoji nepřítomnost obhájit, například nějakým závažným důvodem.

„V případě, že tyto zdravotní důvody uchazeč uvede, například zdravotní nebo péči o dítě do čtyř let věku, pak samozřejmě vyřazen nebude,“ vysvětluje Vaňásek a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvil na Radiožurnálu ředitel odboru služeb trhu práce ministerstva práce a sociálních věcí Jiří Vaňásek

„Pokud se týká vzdálenosti Czech Pointu od bydliště uchazeče, samozřejmě je nechceme zatěžovat nějakými zvýšenými náklady na dopravu. V 95 procentech případů nečiní dojezdová vzdálenost více než čtyři kilometry.“

Na Czech Pointech jsou nezaměstnaným nabízena také další vhodná volná pracovní místa.

Na své lajdáctví doplatila například 25letá žena z Jihlavy, která kvůli možné ostudě odmítla říci své jméno. To, že má jít na Czech Point, totiž jeden den úplně vypustila z hlavy:

„My jsme nečekaně odjeli pryč a zapomněla jsem se tam nahlásit. Jsou z toho nemalé problémy, radši bych se k tomu ani nevyjadřovala.“

Protože na úřad práce nepřinesla řádnou omluvenku, nezbývalo tamním pracovníkům nic jiného než ji z evidence vyřadit. To je pro některé nezaměstnané velmi tvrdý postih.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na jednom z Czech Pointů natáčela redaktorka Lucie Maxová

„Finanční vyřazení z úřadu práce je pro uchazeče, kteří nemají jiné prostředky, poměrně zásadní problém, protože od nás budou vyřazeni na šest měsíců, není za ně hrazeno zdravotní pojištění a v případě, že berou dávky hmotné nouze, tak i tam budou postiženi,“ říká Jarmila Klejzarová z jihlavského úřadu práce.

Osmnáctiletá Petra z Jihlavy, která je v současné době také bez práce, si proto na termíny návštěv dává velký pozor. O docházce nezaměstnaných si ale myslí své:

„Třeba teď mám angínu a musím chodit. Bylo mi řečeno, že je to kvůli tomu, abych nepracovala načerno,“ říká Petra a dodala, že když bude někdo chtít, brigádu si stejně vždycky sežene.

Systém DONEZ neboli Docházka nezaměstnaných je proti srsti také Petrovi z Jihlavy. Považuje ji za omezování svobody: „Nemůžu nikam jet, nemůžu jet za přítelkyní, prostě nikam. Musím se přizpůsobit tomuhle papíru.“

MPSV už ušetřilo přes 14 milionů

Jen v prvních dvou měsících po spuštění projektu ministerstvo práce a sociálních věcí podle Vaňáska uspořilo po odečtení měsíčních nákladů ve výši 4 miliony korun přes 14 milionů korun.

Projekt je financovaný z evropských peněz. Poté, co na konci 2013 přestanou z EU plynout dotace na projekt, bude vyhodnocen a podle výsledků bude rozhodnuto o jeho případném pokračování.

„Rádi bychom v projektu pokračovali i po roce 2013. Je jen otázkou, z jakého zdroje to bude financováno,“ dodává Vaňásek.

Věra Pfeifferová, Michaela Vydrová, pir, Lucie Maxová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme