Uplácela, nebo podváděla? Haškova falešná mluvčí má naději na nižší trest

UVNITŘ USNESENÍ SOUDU. Krajský soud dal lobbistce Janě Mrencové šanci na menší trest. Žena známá jako neexistující mluvčí někdejšího hejtmana Michala Haška (ČSSD) dostala podmínku kvůli úplatkům. Odvolací soud však rozsudek zrušil a vrátil ho k novému projednání. Uplácení se podle něj u Mrencové nepodařilo prokázat. Je možné, že tak vyvázne "pouze" s podvodem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lobbistka Jana Mrencová

Lobbistka Jana Mrencová | Foto: seznam.cz zprávy

"Krajský soud dospěl k závěru, že napadený rozsudek je zejména v otázce právní kvalifikace nepřezkoumatelný a právní závěry soudu prvního stupně jsou nepřesvědčivé," píše se v odvolacím rozsudku, který Zpravodajský web Českého rozhlasu zveřejňuje.

Mrencovou společně s bývalým místostarostou Mariánských Lázní potrestal soud podmínkami a pokutami kvůli úplatkářství. Lobbistka dostala dva roky podmíněně, expolitik 16 měsíců podmíněně. Mrencová místostarostu Horkého varovala, že se proti němu chystá negativní článek v novinách. Za 25 tisíc mu údajně přislíbila, že nelichotivý text zastaví. Horký jí druhý den přivezl 20 tisíc korun, jenže oba zadržela policie.

Odvolací rozsudek v kauze Jany Mrencové a Petra Horkého. by zpravy.rozhlas.cz on Scribd

PR služby? Nesmysl

Oba se hájí tím, že peníze ve skutečnosti nepředstavovaly úplatek, ale úhradu za PR služby. To jim však neuvěřil ani prvoinstanční, ani odvolací soud. "Lze mít za jednoznačně prokázané, že částka, kterou měl Horký předat spoluobžalované, byla určena pro redaktora Mladé fronty Dnes, neměla skončit v účetnictví firmy ani neměla být použita jako platba za uveřejnění inzerátu. Obhajoba Mrencové z přípravného řízení a Horkého z hlavního líčení je nevěrohodná a účelová," píše v odvolacím rozsudku soudce plzeňského krajského soudu Pavel Fait.

25 tisíc za zastavení 'megaprůseru'. Podívejte se, proč soud potrestal Haškovu tajemnou lobbistku

Číst článek

Na rozdíl od okresního soudu se však podle Faita nepodařilo prokázat, že onen nelichotivý článek proti Horkému opravdu vznikal, a už vůbec ne to, že kvůli němu někoho Mrencová kontaktovala. "Pokud v této skutkové okolnosti nebyl prokázán opak, je třeba vycházet z alternativy příznivější pro obžalované, zejména pro Janu Mrencovou. Okresní soud za této situace posoudí, zda neuvedla spoluobžalovaného v omyl v úmyslu obohatit se a způsobit mu škodu nepravdivým tvrzením o přípravě článku k uveřejnění a nenaplnila tím znaky skutkové podstaty pokusu přečinu podvodu," nařizuje rozsudek krajského soudu.

Pro Horkého se nic nezmění

Pro Horkého se však ani v případě, že žádný úplatek pro novináře neexistoval, podle odvolacího soudu nic nemění. "Mohl jednat v omylu, do kterého ho uvedla spoluobžalovaná, ovšem jeho jednání a úmysl směřovaly k poskytnutí úplatku," konstatuje soudce Fait. Případ se tak vrací zpět k Okresnímu soudu v Chebu.

Mrencová loni byla ústřední postavou aféry kolem dosluhujícího jihomoravského hejtmana Michala Haška z ČSSD. Ukázalo se totiž, že jako neexistující mluvčí Lucie Proutníková rozesílala novinářům tiskové zprávy a vystupovala jako Haškova mluvčí. Hejtman uvedl, že žádnou Lucii Proutníkovou nezná. Známost s Mrencovou ale připustil. S firmami Mrencové kraj v letech 2011 až 2013 uzavřel smlouvy za 3,75 milionu korun.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme