Uplácení voličů by měl napříště jasně zakázat zákon

Kupovat hlasy od voličů v komunálních volbách by měl jasně zakázat zákon. Změnu připravuje ministerstvo vnitra. Jedním z důvodů je i to, že ve srovnání s pravidly pro parlamentní volby nejsou u těch komunálních přesně popsaná možná pochybení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby do Senátu | Foto: Tomáš Adamec

Ministerstvo reaguje na situaci, kdy soudy rozhodly o opakování voleb na některých místech v Česku. Znovu si voliči své zastupitele vyberou například v Českém Těšíně, Krupce na Teplicku nebo v jedné z částí Roudnice nad Labem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministerstvo vnitra chystá volební zákon, který by měl jasně zakázat uplácení voličů. Více redaktorka Václava Vařeková

Nově by pravidla daná zákonem pro komunální volby měla být konkrétnější a měla by popsat i možná pochybení politických stran. Současný zákon je totiž velmi obecný a spoléhal na to, že není potřeba psát, že volby mají probíhat čestně a korektně.

„Není tam konkrétně řečeno, že bude-li někdo někoho přemlouvat k hlasování pro jinou stranu, že se něčeho dopouští nebo nedopouští. Je to řečeno obecně a soud z toho dojde k závěru, zda byl, či nebyl porušen zákon. Pokud by došel k závěru, že byl porušen zákon, tak potom musí dojít k druhému závěru, zda porušení zákona mělo takovou intenzitu, že mohlo ovlivnit výsledky voleb,“ vysvětluje ředitel odboru všeobecné správy ministerstva vnitra Václav Henych.

Pokud mohlo takové jednání výsledky voleb ovlivnit, opakují se volby jako celek nebo může soud rozhodnou o neplatnosti zvolení jednoho kandidáta. Ministerstvo vnitra tak připravuje volební zákoník, který by měl být mnohem přesnější a řešil by i takové případy.

Pro změnu zákona je i opozice

Úpravě se nebrání ani sociální demokraté, kteří také prověřují možnost změny volebního zákona. Podle místopředsedy sněmovny za ČSSD Lubomíra Zaorálka se jeho nedokonalost projevila až v praxi.

„V praxi se ukáže, že to je něco, co zákon nepostihuje. Pokud si řekneme, že nechceme, aby tohle doprovázelo volby, tak musíme v takovém případě uvažovat o nějaké novele. Je to zkušenost, kterou jsme získali až z těchto voleb,“ uvedl Zaorálek.

Martin Hromádka, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme