Obviněný úředník finanční správy si řekl o úplatek exšéfovi daňařů. Ten k předání milionů přizval policii

  • Obviněný úředník generálního finančního ředitelství Jiří Jung chtěl podle policejního vyšetřování desetimiliónový úplatek po svém exšéfovi Jiřím Žežulkovi.
  • Bývalý šéf finanční správy Jiří Žežulka, který aktuálně pracuje jako manažer, ale žádost o úplatek nahlásil na policii.
  • Radiožurnálu to potvrdily hned tři zdroje blízké vyšetřování. Junga detektivové zatkli před dvěma týdny přímo při přebírání části peněz. Podle obvinění nabízel za milióny citlivé informace.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

(ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jiří Žežulka aktuálně pracuje jako manažer pro jednu soukromou poradenskou společnost. Údajnou korupční nabídku nahlásil na policii a detektivové tak předání peněz monitorovali.

Policie obvinila zaměstnance finančního ředitelství. Přijal podle ní úplatek pět milionů korun

Číst článek

Žežulka odmítl svou roli v případu pro Radiožurnál jakkoliv komentovat. Mluvčí národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej už minulý týden uvedl, že celkově obviněný úředník požadoval za vynesení dat úplatek 10 miliónů. Převzal prý zhruba polovinu.

Nová zjištění Radiožurnálu Ibehej komentovat odmítl: „K vašim dotazům mohu pouze sdělit, že náš útvar k jakýmkoliv podrobnostem tohoto případu a ani k osobám nebude poskytovat žádné informace.“

Proč se Jung obracel s korupční nabídkou právě na Žežulku, tak není jasné.

Jung na generálním finančním ředitelství pracoval jako referent elitní sekce řízení rizik v rámci analytického odboru. A právě tam se schází ty nejcitlivější informace z daňových řízení. V současné době je postaven mimo službu a vyšetřován je na svobodě. Soud totiž návrhu státního zástupce na uvalení vazby nevyhověl.

Exministr Kremlík zveřejnil výstupní majetkové přiznání. Přes 8 milionů si půjčil od rodičů, tvrdí

Číst článek

Radiožurnál oslovil advokátku obviněného Barboru Keindl Flakovou, ta ale jakékoliv prohlášení Junga vyloučila. „S klientem jsme se dohodli, že v rámci probíhajícího vyšetřování nebudu já ani on poskytovat žádné informace,“ konstatovala právnička.

Šlo o zavedenou praxi?

Podle zdrojů Radiožurnálu vyšetřovatelé prověřují i to, zda Jung o úplatek žádal poprvé, či zda obdobně nepostupoval již v minulosti. „Šetří se to. Podezření tam je,“ řekl k tomu zdroj. Přímo s Žežulkou byl ale podle něj Jung v podobném kontaktu zřejmě poprvé.

V rámci Generálního finančního ředitelství v poslední době nejde o jedinou aféru, kdy měl jeho zaměstnanec zneužívat své postavení a zejména pak přístup k citlivým datům. Předloni policie obvinila spolupracovníka finanční správy Pavla Wünsche. Stíhán je za to, že díky interním informacím vydíral podnikatele, kteří měli problémy ve svých daňových řízeních. Za peníze jim měl údajně nabízet určitou formu ochrany.

Finanční správě bude s propagací pomáhat vydavatel Parlamentních listů. Za rok mu zaplatí půl milionu

Číst článek

Wünsch jakoukoliv vinu odmítá. Pro finanční správu fungoval jako informátor – dodával jí žhavé tipy ze zákulisí tuzemského byznysu. Pro vydírání podnikatelů měl podle detektivů protimafiánské centrály zneužívat poznatky z databází finanční správy o možných daňových únicích.

A podobné informace přitom měl podle jednoho ze zdrojů Radiožurnálu nabízet aktuálně i Jung. Tomu teď za přijetí úplatku hrozí trest v rozmezí pěti až dvanácti let vězení.

Sekce řízení rizik, ve které na Generálním finančním ředitelství působil, platí za specializované pracoviště s celorepublikovou působností. Zaměřuje se přitom na ty nejzávažnější případy daňových úniků. Dříve Jung pracoval v sekci vymáhání pohledávek. O této oblasti v minulosti i přednášel.

Jakub Troníček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme