Úplatkářství mají pomoci odhalit zvláštní protikorupční linky

Ministerstva vnitra, spravedlnosti a financí mají své protikorupční linky. Například resort spravedlnosti řeší na základě podnětů od občanů desítky případů úplatných soudců a žalobců. Zvláštní telefonní čísla, kam je možné nahlásit korupční jednání úředníků, zřídila také například Vězeňská služba.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Telefonní automat | Foto: Jan Rosenauer

Stovky stížností na policisty už zaznamenala protikorupční linka Ministerstva vnitra. Podle jeho mluvčí Radky Kovářové mohou oznamovatelé bez obav uvést také své jméno a adresu: "Mohou samozřejmě podání poskytnout anonymně, což je jejich právo. Pokud ale nenechají zpětný kontakt nebo odmítají komunikovat, tak šance na vyšetření jejich podnětu se snižuje."

Linku má také Ministerstvo spravedlnosti. Jeho inspekce se zabývá desítkami případů úplatných soudců a žalobců. Podle mluvčího resortu Petra Dimuna lidé, kteří se na linku dovolají, většinou nechtějí uvést své jméno.

"I anonymní podání je podání - řešíme je. Hůře se však dopátráme okolností, popřípadě dalších důkazů, které jsou potřebné jak pro nás, tak pro policii. Většina těchto podání končí odložením," řekl Dimun.

Telefonní čísla a emaily protikorupčních linek

Generálního ředitelství cel: 261 333 999
Ministerstvo financí: 257 043 800 nebo email korupce@mfcr.cz
Ministerstvo práce a sociálních věcí: 221 923 199
Ministerstvo spravedlnosti: 221 997 595 nebo email korupce@msp.justice.cz
Ministerstvo vnitra: 974 832 222 nebo email stiznosti@mvcr.cz
Ministerstvo zemědělství: 221 812 275
Vězeňská služba: 244 024 666 nebo email korupce@grvs.justice.cz

Ladislav Hruška, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme