Úplatkovou aféru šéfa pražských strážníků definitivně zhodnotí vrchní soud

Vrchní soud projedná odvolání bývalého šéfa pražských strážníků Vladimíra Kotrouše. Za korupci s veřejnými zakázkami a zneužití pravomoci úřední osoby ho městský soud zatím nepravomocně poslal na 6 let do vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exšéf pražských strážníků Vladimír Kotrouš u soudu | Zdroj: ČTK

Vladimír Kotrouš si měl jako funkcionář městské policie říct o úplatek přes milion korun za ovlivnění tendrů na opravu vozového parku strážníků.

Před soudem ale přiznal, že od majitele autoservisu Jíša převzal jen 150 tisíc, které vylákal podvodem.

„Snažil jsem se pana Jíšu přesvědčit o tom, že výběrové řízení tak, jak bude vypsáno, je možné naladit na jeho podmínky tak, aby on měl šanci vyhrát toto řízení. Pan Jíša si myslel, že všechno můžu zařídit sám, sám vyhlásit, rozhodnout, a já jsem ho v této myšlence ponechal,“ přiznal Vladimír Kotrouš.

Státní zástupkyně Jana Hercegová si to vysvětluje tím, že za podvod by Kotroušovi hrozil mnohem nižší trest než za přijetí úplatku.

„Pan obžalovaný musel nějak vysvětlit částku 150 tisíc korun, protože s touto částkou byl zadržen, a zvolil tedy způsob vysvětlení tak, že se raději přiznal k trestnému činu podvodu,“ tvrdí Jana Hercegová.

Předsedu senátu Kamila Kydalku však ani Kotroušovo dílčí přiznání k podvodu nepřesvědčilo.

„Přitěžují okolnosti, za jakých se jednání dopustil, zneužívaje své funkce. A dospěli jsme k závěru, že je na místě uložit trest v trvání šesti let nepodmíněně, což je ještě blíže dolní trestní sazby. Jelikož obžalovaný doposud soudně trestán nebyl, zařadili jsme ho do věznice s dozorem, místo do věznice s ostrahou,“ uvedl Kamil Kydalka.

Martin Drtina, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme