Úplatkům za vyřízení českého víza má zabránit nový internetový systém

Ministerstvo zahraničí představilo nový internetový systém registrace žádostí o dlouhodobá víza pro cizince. Systém Visapoint by měl do konce roku nahradit všechna dosud fungující telefonická centra na velvyslanectvích po celém světě i všechny další způsoby, jak se žadatelé dosud objednávali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Kohout | Zdroj: ČTK

Šéf resortu Jan Kohout uvedl že, smyslem systému je zpřehlednit vyřizování povolení o vstupu cizinců do České republiky, a to od prvního okamžiku. "Aby žadatel o vízum měl především rovný a spravedlivý přístup a nestával se obětí nějakých čachrů," řekl Kohout.

V minulosti docházelo například k obchodování s termíny pro návštěvy ambasád nebo blokování jejich telefonních linek. Loni česká vláda přerušila vydávání víz Vietnamcům poté, co se objevily informace o mafiánských praktikách při jejich získávání.

V počítači bude nyní možné sledovat každý krok, kterým žádost projde, a zpětně dohledat případné nesrovnalosti. Zatím nový systém funguje na pěti zastupitelských úřadech. Do konce roku by měl být dostupný všude.

Žadatelé z Keni, Ukrajiny, Moldavska, Vietnamu a některých dalších zemí budou muset nově také předkládat lékařské potvrzení o tom, že nemají tuberkulózu, syfilis a nejsou HIV pozitivní. Opatření se vztahuje také na Kongo, Mongolsko, Nigérii, Pákistán, Turkmenistán a Tádžikistán. České úřady tak chtějí zvýšit ochranu zdraví lidí v Česku.

Přečtěte si také:
Zloděj ukradl v Rusku stovku pasů s českým vízem
Hanoj vyzývá Prahu k opětovnému vydávání víz

Martin Hromádka, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme