Uplynulo 12 let od vstupu Česka do NATO

Je to přesně 12 let, co Česká republika vstoupila do NATO. Členství v Severoatlantické alianci podle ministra obrany Alexandra Vondry přispělo k modernizaci české armády. Dvanáctileté působení v NATO vidí Vondra jako přínosné a úspěšné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajky | Foto: Vít Pohanka

Více než 20 tisíc vojáků se účastnilo různých zahraničních operací a misí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bojčev _ výročí NATO-Vondra2.mp3

„Narostly jim svaly, naučili se řeči a získali zkušenosti. Je to úplně jiná armáda, než byla před patnácti, dvaceti lety. Je sice štíhlejší a menší, ale je výkonnější,“ říká Vondra.

Členství v NATO přineslo podle ministra zemi obranyschopnost za mnohem nižší náklady, než které by stát vynaložil v případě zřizování plnohodnotné armády. V dalším rozšiřování by byl Vondra obezřetný:

„My když jsme před 12 lety vstupovali do NATO, tak první tři země byli takovými průkopníky po velice dlouhé době. Pak se strhla lavina, vzali jsme baltské státy, vzali jsme Bulharsko, Rumunsko, samozřejmě Slovensko, Slovinsko a některé další balkánské země. Rozšíření bylo velké a myslím si, že teď je takový oddychový čas. Přeci jenom rozšíření nemůže být úplně bezbřehé, má-li zůstat aliance pevná.“

Podle historika Prokopa Tomka z Vojenského historického ústavu se zdá být Česká republika nejlépe bezpečnostně zajištěna ve své historii:

„NATO představuje opravdu významnou globální bezpečnostní síť, která se vyvíjí a čelí i mnoha novým hrozbám, které se objevují v moderním světě.“

Do společného rozpočtu NATO zaplatila Česká republika za 12 let podle Vondry 4 miliardy korun. Více než 3 miliardy se vrátily zpátky na investice do letišť a dalších infrastruktur.

Nikola Bojčev, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme