V Česku výrazně přibývají nelegální migranti, většinou Syřané. Míří hlavně do Německa a Rakouska

V letošním roce výrazně stoupl počet migrantů, kteří do Česka přicházejí přes slovenskou hranici. Většinou jsou to Syřané, kteří přijíždějí z Turecka a míří do Německa či Rakouska. Ministerstvo vnitra navýšilo kapacity v uprchlických zařízeních a chce zpřísnit postihy pro převaděče. Krajním řešením by bylo znovuzavedení přeshraničních kontrol se Slovenskem. V úterý to řekli ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) a policejní prezident Martin Vondrášek.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrští uprchlíci

Syrští uprchlíci | Zdroj: Reuters

Počet uprchlíků, kteří používají Česko jako tranzitní zemi, stoupl do 21. srpna letošního roku na 3651. Za celý loňský rok jich bylo 1330, v dřívějších letech se pak pohyboval kolem dvou až čtyř stovek. V letních měsících se zvýšila tranzitní migrace i v porovnání s rokem 2015, kdy Evropu zasáhla poslední velká migrační vlna.

Některé oblasti se stanou obtížně obyvatelnými. To povede k environmentální migraci, míní analytik

Číst článek

„Zatím neměla čísla vliv na nárůst kriminality,“ uvedl Rakušan. Nezhoršila se podle něj ani bezpečnostní situace v Česku. Ministr chce problém řešit na evropské úrovni, řešením je podle něj zejména dobrá ochrana vnějších hranic EU.

Rakušan zopakoval, že Česko bude nadále odmítat kvóty na přerozdělování uprchlíků. S ministerstvem spravedlnosti chce ministr jednat o možnostech zpřísňování trestů pro převaděče.

Policie podle Vondráška nyní provádí na hranicích se Slovenskem namátkové kontroly, reaguje také na telefonáty na linku 158. „Denně zajišťuje kolem stovky migrantů,“ uvedl. Policisté se podle něj v současnosti také snaží o ofenzivnější přístup, zadrželi už 55 převaděčů.

Dlouhodobé řešení

Vondrášek považuje za nutné nastavit dlouhodobý systém. „Nic nenasvědčuje tomu, že by se měla situace zlepšit,“ prohlásil.

České předsednictví Rady EU řeší i reformu migrační a azylové politiky. Shoda se ale neočekává

Číst článek

Policisté mohou zadržené syrské uprchlíky vracet zpět na Slovensko, z něhož do Česka přišli, nebo jim dají výjezdní příkaz a musí do 30 dnů opustit zemi. Do Sýrie je vyhostit nemohou. Letos se snažila policie předat zpět na Slovensko formální cestou 583 lidí, Slovensko zatím akceptovalo čtyři žádosti a 561 jich odmítlo. Krátkou cestou přijala země 47 migrantů.

Syřané se podílejí na nelegální tranzitní migraci v Česku 76 procenty, následují Afghánci a Turci.

Na hranicích Česka se Slovenskem se v úterý kvůli zvyšování nelegální migrace koná cvičení ke znovuzavedení kontrol. Zapojí se do něj policie, armáda a celní správa. Cvičení už začalo, policie fiktivní rozhodnutí vlády o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem přijala v úterý v ranních hodinách.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme