Uprchlíci jako otrávené bonbony. Ovčáček si půjčil přirovnání od Trumpova syna

Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček přirovnal na sociálních sítích syrské uprchlíky k otráveným ovocným bonbonům Skittles. Stejný obrázek přitom před několika málo dny umístil na Twitter nejstarší syn republikánského kandidáta na amerického prezidenta Donald Trump mladší. Přirovnání vyvolalo na internetu vlnu nevole a proti výroku se už dříve ohradila i samotná firma, která značku Skittles vlastní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Ovčáček | Foto: Filip Jandourek

„Kdybych měl misku plnou Skittles a řekl vám, že jen tři z nich vás zabijí, nabrali byste si plnou hrst? Takový je náš problém se syrskými uprchlíky,“ hlásá obrázek s oficiálním logem kampaně republikánského kandidáta na amerického prezidenta, který na svůj Twitter i Facebook umístil Jiří Ovčáček.

Mluvčí prezidenta republiky Miloše Zemana k němu ještě připsal: „Velmi výstižný popis problému propojení migrace a terorismu.“

Zpravodajský web Českého rozhlasu se prezidentova mluvčího zeptal, co daným obrázkem myslel a proč ho na sociálních sítích zveřejnil. „Jde o mimořádně výstižné vyjádření, které je jasným a nezpochybnitelným argumentem. Je třeba výrazně ocenit, že i v USA byla překonána hradba politické korektnosti,“ vysvětlil Ovčáček.

Přirovnání syrských uprchlíků k otráveným ovocným bonbonům Skittles použil na Twitteru před pár dny také prvorozený syn miliardáře a republikánského kandidáta na amerického prezidenta Donald Trump mladší.

Obrázek okomentoval slovy: „Tenhle obrázek mluví za vše. Skončeme s politickou korektností, která nedává Ameriku na první místo.“

Na sociálních sítích ale vyvolala jeho slova vlnu nevole a odmítavých komentářů. Někteří také umístili na Twitter obrázky dětí uprchlíků s tím, že tohle nejsou Skittles. Objevila se mezi nimi i fotografie zakrváceného a zaprášeného chlapce osamoceně sedícího v sanitce, o které se v polovině srpna mluvilo jako o symbolu války v Sýrii.

Proti výroku Donalda Trumpa mladšího se ohradila také firma Wrigley, která značku Skittles vlastní. „Skittles jsou cukrovinky. Uprchlíci jsou lidé. Máme pocit, že to není vhodná analogie," řekla před časem za společnost Denise Youngová.

„S respektem upustíme od dalších komentářů, protože cokoliv řekneme, mohlo by být špatně vyloženo jako marketing," dodala.

Mluvčí Ovčáček nyní doprovází prezidenta na zahraniční cestě ve Spojených státech amerických. Miloš Zeman ve středu přednesl v New Yorku svůj projev na 71. zasedání Valného shromáždění OSN, ve kterém kritizoval mezinárodní společenství za nedostatek aktivity v boji proti mezinárodnímu terorismu.

Český prezident se netají tím, že by v amerických prezidentských volbách podpořil republikánského kandidáta Donalda Trumpa, protože mu jsou jeho názory na migraci a na boj proti takzvanému Islámskému státu bližší, než názory protikandidátky Hillary Clintonové.

„Znáte můj názor zaprvé na nutnost boje proti Islámskému státu a za druhé názor na migrační krizi a v obou těchto konkrétních tématech jsou mi, a to je vše, názory Donalda Trumpa bližší," odpověděl český prezident novinářům na otázku, proč se přiklonil k podpoře republikánského kandidáta.

Také prezidentův mluvčí má k Trumpovi blíže než ke Clintonové. Na svém facebookovém profilu zveřejnil ve středu fotografii, kde má na svém saku připnutý odznak v amerických barvách a s fotkou Donalda Trumpu. Doplnil ji komentářem: „Malý suvenýr z USA, z New Yorku.“

Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme