Uprchlíci přicházející do Česka zde nesmí rok pracovat. Vláda zvažuje změnu

Část vlády připouští, že by se do budoucna mohly změnit některé podmínky pro uprchlíky, a to hlavně ty pracovní. Zatím dostávají migranti v přijímacích střediscích kapesné 30 korun na den. Zjistily to Lidové noviny. V takovém středisku ale můžou běženci zůstat maximálně dva týdny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíci dorazili na hlavní nádraží v Mnichově | Zdroj: Reuters

Uprchlíci, kteří se dostanou na české území, tady po dobu jednoho roku nesmí pracovat.

„Pro žadatele bylo samozřejmě jednodušší přijet do České republiky a požádat, byť účelově, o mezinárodní ochranu, než si vyřizovat pracovní vízum jako takové,“ vysvětlila důvody Kateřina Stehlíková z odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak vysoké kapesné dostávají běženci v přijímacích střediscích na den a po jaké době smí začít pracovat, zjišťovala Eliška Malínská

Podle ní také nemá smysl se snažit integrovat do pracovního procesu žadatele o azyl, kteří ve výsledku mezinárodní ochranu nezískají.

Přesto se někteří zástupci vlády nebrání diskusi o změně doby, po kterou migranti v Česku nesmí hledat zaměstnání.

„Myslím, že přístup v České republice je standardní a odpovídá situaci, ve které se nacházíme. Pokud jde o otázku možnosti pracovat pro uprchlíky, já bych byl rozhodně všemi deseti pro,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD.

Dodal, že taková iniciativa by případně měla vzniknout na ministerstvu vnitra. Debatu připouští i šéf úřadu Milan Chovanec z ČSSD.

„Nezaměstnanost v České republice klesá, tak možnost, aby pracovali v nějakém rychlejším horizontu, asi k debatě je, ale určitě ne ekonomické stimuly, abychom sem lákali ekonomické migranty z celého světa,“ upozornil.

Chybějí celounijní pravidla

V Evropské unii nejsou jednotná pravidla, která by určovala, kolik peněz mají migranti dostat nebo kdy můžou pracovat. Některé státy dávají vyšší částky a stanovují odlišné časové limity.

„Uprchlíci musejí nejprve zůstat v záchytných táborech, a to po dobu až tří měsíců. Tam dostanou postel, jídlo a oblečení. K tomu dostávají měsíční kapesné ve výši 143 eur, tedy přibližně 3800 korun,“ popsal podmínky v Německu berlínský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Polák.

Poté co žadatelé o azyl opustí tábor, mají nárok na dávky od 287 do 359 eur - tedy přibližně 8 až 10 tisíc korun, a to včetně kapesného. Snižování dávek zakázal před třemi lety německý ústavní soud, podle jeho rozsudku musí stát zajistit uprchlíkům důstojné existenční minimum.

Evropská komise by měla v příštích dnech jednat o návrhu nových kvót pro přijímání uprchlíků. Česká vláda tento krok i nadále odmítá.

Plán Evropské komise pro přerozdělení uprchlíků | Foto: ČTK

Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme